Březen, přestupný měsíc... - Fit Poradna

Určitě znáte přísloví: „Březen, za kamna vlezem.“

Březen je obdobím, kdy se den prodlužuje, ale stále panuje chladnější počasí. Stejně jako se probouzí příroda, mění se energie i uvnitř nás. Březen je přestupným měsícem – ze zimy do jara.

Kdysi jsem měla krásnou vizi a v imaginaci jsem viděla přípravy na důležitou životní změnu (jakýsi rituál). Stejné je to s přechodem z jedné životní etapy do druhé, z jednoho ročního období do druhého či s přípravou na sportovní výkon. Možná to někomu připadá nesmyslné, ale sportovci dobře vědí, že mentální příprava je často nejdůležitější. A právě rituály nám přinášejí „uvědomění“ si naší cesty a konkrétní změny na ní…..

I když se naše vrozená konstituce v průběhu života výrazně nemění, může na naše energie působit celá řada dalších vnějších faktorů. Právě jejich působení je dobré věnovat pozornost. Stejně jako nás ovlivňují roční období, ovlivňují nás kosmické biorytmy, náš kalendářní věk, naše životní zkušenosti a další….

Velký dopad na nás mají i tlaky sociálního prostředí. Stejně jako každý živý tvor vysílá určitou vlnovou délku, vyzařuje i každá země díky své historii a etickým hodnotám své specifické energie. Naše západní kultura je silně určována pittou, tedy výkonností, dynamikou, ale také úzkostmi, starostmi a rychlostí. Tento trend nemusí odpovídat naší skutečné podstatě. Kvality kaphy, jako jsou klid a uvolnění, se u nás příliš necení (či necenily) a lidé, pro které jsou tyto hodnoty důležité, bývají často označováni jako příliš „ezo“.

Jak to souvisí s březnem?

Festina lente.“ ….. je latinské přísloví, říkající: Spěchej pomalu.

Stejně jako je dobré se připravit na změny v našich životech – my většinou známe jen svatební přípravy (svatba je jedním ze známějších přechodových rituálů) – je dobré připravit se na změnu energie venku i vnitřně. Během března přecházíme z tmavé části roku do jeho světlé části.

Zlomí-li se bambus, pak jedině v kloubu.“ ……tzn.v přechodovém období.

Tohle krásné přísloví, pocházející z Ájurvédy, jsem slyšela loni na podzim, z úst jedné báječné ženy.

A tak je na nás, jak se k tomu postavíme….

Pár praktickým tipů na březen:

  1. Zařaďte změnu i do svých jídelníčků – na 1-3 týdny odlehčete stravu.
  2. Přidejte více zelené zeleniny, první jarní výhonky, klíčky, mladý zelený ječmen apod.
  3. Zařaďte více pohybu venku – tělo načerpá energii na dlouhých procházkách probouzející se přírodou.
  4. Zařaďte – dle potřeby a možností – více odpočinku a relaxu, třeba ve formě masáží (např. lymfatických) nebo jen více spánku (tělo se čistí v nočních hodinách).
  5. Tvořte nový cyklus roku prostřednictvím svých přání, kreativní činnosti a naladění se „na sebe“.
  6. Nezapomínejte na dostatečný přísun neslazených tekutin – voda čistí (můžete se i otužovat apod.).
  7. Užívejte si sluneční svit jak je to možné – více než „modré“ světlo počítačů (cca od dubna i kvůli syntéze vitaminu D).
  8. Až budete připraveni na změnu energie uvnitř vás, vykročte!
  9. Vše, co vám škodí a ubližuje, rozpusťte – jako tající sníh….

Oslava jarní rovnodennosti

Příchod jara je spojen s jarní rovnodenností. Je to okamžik, kdy den a noc trvají stejně. Jaro otevírá naše srdce (vše se začíná zelenat), přináší radost a uvolněnost……

Vše má svůj správný čas. Je čas k práci a čas k odpočinku. Vše se v přírodě střídá, stejně jako den a noc. Obojí má smysl. Práce i relax. Ani jedno z toho není možné vynechávat.

Velmi starým, ještě předkřesťanským (pohanským) zvykem je vynášení Morany (slovanské bohyně smrti a zimy). Představovala ji slaměná figurína oblečená do ženských šatů, kterou nosily lidé po vesnici, a nakonec ji hodily do potoka nebo spálili. Věřili, že takto vyženou nemoc, ba i smrt. Také prý Morana představovala zimu a její zničení mělo otevřít cestu pro nástup jara a po ní léta. Většinou se Morana vynášela dvě neděle před Velikonocemi, na tzv. Smrtnou neděli. U nás se tento zvyk spojuje s 1. jarním dnem.

Není podstatné, kdy přesně a jak budete jaro vítat a slavit – podstatné je, že „můžete“….

Vaši předkové, kteří tady byli před vámi, by vám ze srdce přáli, ať jste šťastní….

A to vyžaduje odvahu!

(3.3.2022, Š.Hajská)

Použité zdroje:

Jutta Mattausch: Ájurvéda, cesta k harmonii a vitalitě

https://damsky-svet.cz/jarni-rovnodennost-stejna-delka-dne-a-noci/
https://www.jogadnes.cz/joga/jarni-rovnodennost-den-kdy-jaro-klepe-na-dvere-5360/