Červen - Fit Poradna

Červen bývá nazýván „měsícem růží“. Je měsícem bouřlivých změn v přírodě i na zahradě. Začíná léto a období sklizně. Pokud máte rádi oslavy spojené s přírodou a jejími cykly, červen je měsícem letního slunovratu a svatojánské noci.

Co můžeme sklízet v červnu?

BEZ ČERNÝ

Začátkem června je možné sklízet květy bezu. Roste na okrajích cest, lesů a luk i na městských periferiích. Je to původní dřevina českého venkova. Květy se sbírají za slunečného dne. K léčení se používal odjakživa a pro naše předky to byl zároveň i keř ochranný. Nesměl chybět na žádném selském dvoře. Však se k němu váže několik zvyků a pověr.

Květy bezu obsahují flavonoidy, éterický olej, fytosterin, slizové látky, kyselinu chlorogenovou a ester kyseliny kávové. Květy se používají jako prostředek vyvolávající pocení při nemocech z nachlazení a horečce a k nespecifickému posílení imunity. Dělají se z nich limonády, sirupy, odvary a čaje. Lze je nasušit.

BYLINKY

Přestože bylinky patří k celému letnímu období, nemůžeme na ně zapomenout v červnu, už kvůli svatojanské noci. Svatojanská kytice zpravidla z devíti květin byla důležitým prvkem svatojánských slavností. Skladba kytice se okrajově lišila, oblíbená však byla zejména mateřídouška. Věřilo se, že o svatojanské noci mají čarovné a léčivé byliny největší sílu, zatímco po ní svoji moc ztrácejí.

Mateřídoušky a tymiány patří do jedné rodiny a jsou to nízké plazivé keříky vytvářející polštářky, které kvetou od června do září a příjemně voní. Tymián je ušlechtilým jižním bratrem naší české mateřídoušky. Staří Řekové a Římané mateřídoušku a tymián s oblibou používali a nerozslišovali jejich druhy. Obě rostliny mají především silné antiseptické a desinfekční působení při vnitřním i vnějším užívání. Lze je používat na čaje, koupele i v kuchyni. Tymián je základní bylinkou provensálského koření a francouzského „bouquet garni“ – bylinky svázané do kytičky, která se po uvaření pokrmu odstraní.

CHŘEST

Chřestová sezona je právě v červnu v plném proudu. Chřest obsahuje velké množství vlákniny, vitaminy (hlavně skupiny B, C, E) a důležité minerální látky (např. draslík, zinek, vápník). Podporuje pročišťování těla a brání zadržování vody v organismu. Patří mezi afrodiziaka, doporučuje se i diabetikům. U nás se chřest pěstuje na Moravě a na Mělnicku, takže lze v obchodech koupit náš český chřest.

Z bílého chřestu jsou výborné krémové polévky (mixované). Při vaření bílého chřestu lze přidat do vody citrónovou šťávu. Bílý chřest se loupe téměř celý a vaříme ho o pár minut déle než chřest zelený.
Zelený chřest stačí vařit opravdu jen pár minut. Je výborný jako velmi rychlá příloha, do salátů a do těstovin, na omeletu apod..

JAHODY

Jahodník obecný (lesní jahody) je u nás hojně rozšířená bylinka rostoucí na slunných stráních a pasekách, v lesích a u cest. Voňavé červené plody dozrávají v červnu a červenci. Drobné plody je nejlepší jíst čerstvé. Svou intenzivní vůní i chutí předčí velké jahody zahradní.

Jahody zahradní obsahují řadu vitaminů (C, A, skupiny B, E), organické kyseliny, lehce stravitelnou vlákninu a minerální látky (draslík, zinek, hořčík, vápník, železo, mangan a další). Patří mezi ovoce s nižším obsahem fruktózy (vhodné i u cukrovky). Podporují tvorbu endorfinů, testosteronu, krevní oběh, doporučují se při léčbě revmatismu a chudokrevnosti. Mají afrodiziakální účinky. Jsou vhodné při nachlazení a překyselení žaludku. Obsahují poměrně dost vody (až 85%). Mezi jejich nevýhody patří to, že bývají chemicky ošetřovány a snadno podléhají plísni. Vybírejte si kvalitní plody, ideálně co nejblíž té lokalitě, kde žijete. Při skladování je lepší uchovávat je v lednici jen v jedné vrstvě. Nejlépe je jíst je čerstvé, co nejdříve po sběru.

REBARBORA

V zahradě o ni nijak zvlášť není nutné pečovat. Přesto nepatří mezi příliš oblíbené druhy zeleniny.
Rebarbora působí blahodárně na nervovou soustavu, imunitu a cholesterol. Je dobrým zdrojem vlákniny, obsahuje vitaminy A, B, C, E, K, dále hořčík, mangan, sodík, draslík a železo. Kyselost jí dodává vysoký obsah kyseliny jablečné a kyseliny šťavelové.


Při konzumaci rebarbory dodržujte několik pravidel. Konzumujte pouze řapíky, oloupané a tepelně upravené. Čím starší řapíky jsou, tím více kyseliny obsahují. Takže ji sklízejte a používejte cca do Sv. Jana (do 24. června). Nepřehánějte to s jejím množstvím a četností použití. Při vaření nepoužívejte hliníkové nádobí. Ukazuje se, že i na šťavelany přijaté z potravy může každý z nás reagovat trochu jiným způsobem a do jisté míry to může záviset na vrozených dispozicích ke zdravotním obtížím, na kvalitě našeho nutričního stavu i na kvalitě našeho střevního mikrobiomu. Pokud jsme zdraví, rebarbory se bát nemusíme.


Její typické použití bývá nejčastěji do dezertů, kde se její kyselá chuť dobře kombinuje se sladkým ovocem. Kromě koláčů se hodí k masu, sýrům nebo třeba na čatní. Doporučuji vyzkoušet ji tam, kde se její kyselá chuť hodí a kde ji nemusíme zakrývat cukrem – např. k rybě.

Velké množství reveně se nedoporučuje dětem do 10-i let a pacientům s onemocněním ledvin, s ledvinovými kameny, revmatismem a dnou, se žaludečními obtížemi, těhotným a kojícím ženám.

ŠÍPKOVÁ RŮŽE

Šípková růže roste téměř po celé Evropě u cest, na stráních, mezích a na okrajích lesa. Šípky znali už naši předkové v době kamenné. Planá šípková růže je krásným keřem v každém ročním období. Na počátku léta kvete něžnými růžovými či bílými květy a na podzim se rozzáří červenými šípky a poskytuje potravu ptákům.

Květy šípkové růže obsahují éterické oleje, třísloviny, hořčiny, flavonoidy. Používají se k nálevům (spolu s dalšími bylinkami), k výrobě sirupu či medu, k ovonění octu či oleje a v kosmetice. Celkově růže uklidňuje, harmonizuje a má účinky afrodiziakální a kosmetické.

„A kdo jest vzteklý, nechť vezme růži a trochu šalvěje a na prach rozetře. A v každé hodině, kdy vztek v něm stoupá, u nosu to podrží.“ (Hildegarda z Bingenu)

OSLAVA LETNÍHO SLUNOVRATU

Slunce, světlo, teplo a pohlazení na duši to jsou magické ingredience léta. První letní den oslavujeme slunovratový východ i západ slunce. Každoročně se nejčastěji 21. června na mnoha místech po celém světě vítá léto, přichází radost, naděje a plodnost.  Dříve se tyto svátky slavily v každé vesnici a v každé chalupě. To spojovalo lidi široko daleko na neviditelné duchovní úrovni. Letní slunovrat je jedním z nejmagičtějších dní v roce. Vztahuje se k němu řada rituálů. Pokud chcete nějaký z nich zavést do svého života, nezapomeňte v tento den nejen na léčivou sílu slunce, ale i vody. Můžete se projít ke studánce, osvěžit se vodou v potůčku nebo tančit v dešti…..je to na vás.

V článku jsou zmíněny jen některé červnové dary přírody. Červen patří v astrologii znamení Blíženců, kteří přinášejí změnu a proměnlivost. V lidových zvycích a oslavách je oslavována plodnost přírody.

Přeji nám všem plodný červen! 😍

(1.6.2020, Š.Hajská, Zdroje: Ursel Buhringová – Léčivé rostliny, Magdaléna Staňková-Krohnová – Bylinky pro děti a maminky, https://www.psychologiechaosu.cz/)