Cizrna beraní dostala své jméno podle tvaru semen – připomínají beraní hlavu. Pochází ze Středního východu. U nás je známá béžová odrůda, existuje ale i tmavá a dokonce i zelená a červená, které se u nás koupit nedají. Má zastoupení téměř všech vitamínů a minerálních látek. Obsahuje hodně železa (více než jiné druhy luštěnin), ale i vápník, hořčík, draslík a mangan. Má vysoký obsah zdravých tuků a vlákniny. Je výborným zdrojem rostlinných bílkovin a lze ji požít v prevenci i terapii tzv. civilizačních onemocnění. Patří mezi nejlépe stravitelné luštěniny.
(z knihy Bioabecedář Hanky Zemanové)
Po namočení (celou noc) ji vařte nejlépe v tlakovém hrnci (cca 45 minut) spolu s bobkovým listem. V obyčejném hrnci to trvá déle (2-3 hodiny), než je měkká.
Má lehce oříškovou příchuť a máslovou strukturu, takže se hodí nejen na samostatná jídla, do salátů, ale i na rozmixování a zahuštění a na pomazánky. Můžete z ní vařit polévky i omáčky.
Recept na polévku z cizrny najdete tady:
POTŘEBUJEME:
POSTUP:
Zeleninu očistíme a nakrájíme. Cibuli na kolečka, rajčata na dílky a mrkev na tenké šikmé plátky. Mrkev a cibulku orestujemeje na vhodném tuku, přidáme zelené bylinky (odrhnuté lístečky) a rajčata a chvíli prohřejeme. Potom přidáme cizrnu a promícháme. Osolíme a dokořeníme dle chuti. Podáváme vlahé se salátovými listy a kolečky okurky.
Dobrou chuť! 😋
TIP: Zeleninu vybíráme dle sezóny.
Hummus je tradiční pomazánka z cizrny a používá se do ní kromě cizrny sezamová pasta tahini. Takže když nemáme doma pastu ze sezamových semínek, můžeme si cizrnovou pomazánku připravit s troškou jogurtu.
POTŘEBUJEME:
POSTUP:
V nádobě od tyčového mixéru rozmixujeme cizrnu (cizrny je větší množství) s trochou jogurtu (jogurtu použijeme jen tolik, aby nám šla cizrna dobře rozmixovat) – dle množství cizrny ji umixujeme postupně nebo najednou. Přidáme nasekané lístečky bazalky a okořeníme dle chuti. Podáváme jen se zeleninovými nudličkami nebo na vhodném pečivu se zeleninou.
Dobrou chuť! 😋
(22.7.2022, Š.Hajská)