Co jíst v chladnějším období roku? - Fit Poradna

Podzim jezdí na strakaté kobyle.“

S podzimní rovnodenností přichází chladnější období roku. Postupně ze zahrádky mizí saláty a energie proudí více ke kořenům. Pomalu začínáme vařit sytější jídla, hustější polévky apod.

Z obilovin lze vařit špaldové či ječné kroupy, pohanku, jáhly a ovesné vločky. Častěji vaříme luštěniny, zejména ty drobné (čočku, hrách, fazole adzuki) a jídla z brambor (brambory na loupačku, brambory zapečené se zeleninou, bramborové saláty, zdravější varianty bramboráků či bramborové placky).

Syrové zeleninové saláty nahradí (či doplní) pečená a kvašená zelenina. Ze zeleniny používáme kořenovou zeleninu (celer, petržel, mrkev a pastinák), dýni (hlavně ze začátku chladnějšího období), červenou řepu, černou ředkev, kapustu, zelí, pórek, cibuli a česnek. Ty poslední zmiňované podpoří v pravidelném používání imunitu. Stejně tak pravidelná konzumace malého množství kvašené zeleniny nám doplní vitamíny, podpoří mikrobiom i imunitu. Pokud jste využili houbařskou sezónu, můžete při vaření používat sušené houby (patří mezi ochlazující potraviny, stačí jich použít malé množství). Jsou trochu hůře stravitelné – takže opatrně s jejich množstvím u dětí a osob s citlivým zažíváním.

Polévky můžete vařit: dýňové, z kořenové zeleniny, s houbami, bramboračky se zeleninou, polévky z červené řepy, špenátové, kapustové, luštěninové – nezahušťujte je moukou, ale přímo zeleninou (je možné rozmixovat celou polévku nebo její část – cca 1/3 polévky) nebo lze zahustit luštěninou, pohankou lámankou, troškou jáhel apod. Rozhodně do chladnějšího období patří poctivé domácí vývary z masa, ze zeleniny – s cibulí, česnekem, kořením….

Z ovoce máme k dispozici zejména jablka a hrušky. Hlídejte si u nich rozumně množství a kvalitu (množství kvůli obsahu cukru a kvalitu z důvodu chemického ošetření). Je dobrá pravidelná konzumace malého množství „zdravých“ potravin. K pečení sladkostí lze používat kromě podzimního ovoce i zamrazené letní ovoce, kvalitní povidla, ořechy a mák. Stejně tak lze používat kvalitní med (tepelně nezpracovaný). Příležitostně lze mlsat kvalitní čokoládu s vyšším podílem kakaa (čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím méně je v ní cukru).

Podzim je obdobím výlovu rybníků. Ryby jsou často diskutovanou potravinou. Pokud je jíte, nezapomínejte na ně. I u ryb platí, že kvalita a rychlá spotřeba vítězí nad kvantitou.

Pokud nejste křehká princezna, nasbírejte si šípky (není to kvůli trnům jednoduché) a usušte si je na zimu. Jsou bohatým zdrojem vitaminu C. Kromě šípků jsou báječné jeřabiny – černé i červené (ty jedlé), rakytník a třeba i trnky. Je dobré vědět, jak máte podzimní plody správně použít či uskladnit. I nejzdravější potraviny je nutné připravit tak, aby si zachovaly maximum živin.

Které jsou vhodné potraviny „pro zahřátí“, u kterých převažuje mužská energie jang?

  1. drůbeží a vepřové maso
  2. kozí mléko a sýry
  3. ovčí sýry
  4. polévky, zeleninové směsi
  5. tykev, fenykl, pórek
  6. sušené ovoce (jablka, hrušky, rozinky)
  7. sójová omáčka, hořčice, ocet (jablečný)
  8. vlašské ořechy, jedlé kaštany
  9. mák
  10. slunečnicová semínka
  11. cibule a česnek
  12. skořice, zázvor, badyán, kari, kmín, muškátový oříšek, hřebíček, saturejka, chilli a pepř
  13. oregano (majoránka), rozmarýn, tymián, koriandr, pažitka a bazalka
  14. pohanka
  15. káva
  16. červené víno

Pokud vaříte z neutrálních potravin, můžete je připravit s cibulí, česnekem, vhodným kořením, podávat s ořechy, troškou červeného vína (použitého při vaření) apod. Jsou to:

  • telecí a hovězí maso
  • divočina
  • ryby
  • vejce
  • máslo, tvaroh a smetana
  • luštěniny
  • brambory, rýže
  • celozrnné obiloviny
  • kořenová zelenina
  • zelená a listová zelenina
  • ovoce mírného pásu
  • med
  • semínka

Přestože to vypadá, že je chladnější období málo bohaté na zeleninu, neplatí to doslova. Máme jen jednoduše něco jiného než v létě. I my lidé se více vracíme ke kořenům, sami k sobě, k rodině a tradicím – a to nejen v průběhu podzimních a zimních svátků (Svatováclavské slavnosti, Dušičky, Svatomartinské slavnosti, Vánoce a další). Den se zkracuje – máme méně světla a energie na práci – proto bychom si měli (stejně jako příroda) najít více času na regeneraci a na to, co nás vyživuje „zevnitř“.

(21.9.2019, Š.Hajská, zdroje: praxe, časopis Dieta 3/2011 a knížka Bylinky pro děti a maminky od Magdalény Staňkové-Krohnové)