Léto je nejplodnějším ročním obdobím. Užíváme si slunce, koupání, cestování, pobyt v přírodě, dlouhé dny, krásné večery pod hvězdami, vůni bylinkových zahrádek, zralé letní plody a dovolenou. Léto je paleta barev, vůní i chutí – jedna hezčí než druhá…..
Jak máme v létě jíst?
V létě chceme v kuchyni strávit co nejméně času. Stravu připravujeme kratší dobu, používáme sezónní zeleninu a ovoce, více čerstvých zeleninových salátů, listovou zeleninu a bylinky. Kromě ochlazujícího účinku zeleniny a ovoce lze v létě využívat ochlazující efekt některých mléčných výrobků. Z hlediska stravitelnosti a péče o mikrobiom jsou nejlepší ty kysané. Lze je kombinovat s kvalitními za studena lisovanými oleji (se lněným olejem) či s drobnými semínky (slunečnicové, lněné, sezamové, konopné, chia). Máte-li možnost odebírat kvalitní mléčné výrobky (kravské nebo kozí) – jogurt, tvaroh, kefír a sýr – využijte toho. Tuku, masa i soli stačí v létě méně. Z tuků upřednostňujme kvalitní za studena lisované oleje s obsahem omega 3 NMK na zálivku do zeleninových salátů. Při vaření používejte ty tuky, které jsou teplotně stabilní, ale lehce stravitelné (např. přepuštěné máslo).
V létě lze častěji vařit bezmasá jídla:
Kromě bezmasých jídel je v horkých dnech jednodušeji stravitelné méně tučné, spíše bílé maso (kuře, králík, krůta) a ryby. Pokud potřebujete pečivo, vybírejte ho v malém množství a to lehčeji stravitelné (kváskové nebo přirozeně bezlepkové).
Léto je obdobím grilování. Vyhýbejte se grilování uzenin, upřednostňujeme grilování kvalitního masa či ryb. Ke grilovaným jídlům vždy podávejte zeleninu. Omáčky ke grilovaným jídlům si připravujte sami (z jogurtu či zakysané smetany). Vhodné přísady do omáček jsou česnek nebo špetka chilli, mladá cibulka a zelené bylinky (pažitka, petrželka, bazalka, máta…). Nikdy nejíme spálené pokrmy.
Bylinky k letní kuchyni patří. Díky nim je možné vařit jednoduše, lehce, působivě a efektivně, s minimem dalších surovin a absencí nejrůznějších dochucovadel. Psát o bylinkách by vydalo na několik článků. Kdo pěstujete bylinky, ví, jak krásné je natrhat si čerstvé bylinkové snítky a použít je rovnou do hrnce nebo na talíř. Některé bylinky jsou vhodné na vaření (k masu, k rybě, k zelenině, k těstovinám), některé do hotových jídel (na chuť či na ozdobu: např. bazalka, pažitka, petrželka, máta). I tady platí to, že kvalita vítězí nad kvantitou. Mezi vhodné bylinky patří i ty, které podporují trávení a působí proti nadýmání (právě trávení může být ve velkých vedrech pomalejší). Jsou to např.: oregano, máta, bazalka, majoránka, tymián, saturejka a další.
Nezapomínejte dostatečně pít. Z čajů lze pít zelený čaj a rooibos. Do vody na pití lze přidávat drobné plody (rybíz, maliny), bylinky (máta a meduňka patří mezi ochlazující bylinky), ale i kolečka okurky apod.
Které letní plody bychom neměli v letním jídelníčku vynechat?
Nechci psát o obsahu živin v jednotlivých druzích zeleniny a ovoce – je toho tolik, co obsahují (různé vitamíny, velké množství minerálních látek, antioxidanty, flavonoidy, karotenoidy, vlákninu a další) a každý druh něco jiného. Nebyl by to článek, ale encyklopedie. A ani seznam letní zeleniny a ovoce není kompletní. Vyzkoušejte jich zkrátka co nejvíc, léto je pestré….
Nezapomeňte, že vždy záleží na kvalitě, čerstvosti, množství a způsobu použití! Cokoli – je-li to správně použito, může být lékem. Léto je na to ideální doba – užijte si léto se všemi poklady, co nabízí!