Estrogenová dominance a NE-hubnutí - Fit Poradna

Hormony nás ovlivňují celý život. Jsou to chemické látky, které předávají v organismu informace. Endokrinní žlázy je vylučují přímo do krve a tím se dostanou ke každé buňce v našem těle. Působí vždy na určité cílové tkáně či orgány. Ovlivňují růst, dospívání, období plodnosti, jako šedá eminence stojí za menopauzou…..Minimální změny v hladině hormonů mohou vyvolat dalekosáhlé změny ve fungování lidského těla……

Základními ženskými hormony pohlavních žláz jsou estrogen a progesteron. Oba hormony mají opačné role a funkce. Když je jejich hladina v přirozené rovnováze, pracují synchronně, což je základní požadavek na to, aby u nás žen bylo vše „v harmonii“. Moderní životní styl nám úspěšně pomáhá tuto přirozenou rovnováhu vychýlit směrem k tzv. estrogenové dominanci. Estrogenová dominance je stav, kdy žena může mít v těle nedostatečné, běžné nebo i nadměrné množství estrogenu, ale hladina progesteronu je natolik nízká, že účinky hormonů nejsou v symbióze. Dokonce i žena s nízkými hladinami estrogenu může mít příznaky estrogenové dominance.

Ve věku 35-50 let se u žen přirozeně snižuje produkce progesteronu v těle o 75 %. Během stejného věkového období však estrogen klesá jen o 35 %. Je to obvyklý stav před začátkem menopauzy (40. léta věku ženy) a v menopauze. Estrogen podporuje buněčné dělení, růst a akumulaci tuku, zatímco progesteron stimuluje spalování tuku a zpomaluje buněčné dělení. Zvýšená hladina estrogenu vytváří podmínky pro růst buněk, pro onemocnění jako je rakovina prsu, endometria dělohy a také pro změnu hmotnosti.

Ačkoli je estrogen primárně ženský pohlavní hormon, neprodukuje se jen v těle žen, ale i v těle mužů. Rozdíl je v tom, že u mužů se nejedná o dominantní hormon pohlavních žláz (tím je testosteron). I u mužů může nastat hormonální nerovnováha, kdy vysoká hladina estrogenu obvykle odpovídá nízké hladině testosteronu. I u nich to může souviset s řadou zdravotních obtíží.

Co všechno nás ženy může na tuto hormonální nerovnováhu upozornit?

  • zvýšení tělesné hmotnosti
  • zvýšené ukládání tuku v oblasti břicha

  • oteklá či citlivá prsa
  • nepravidelná či krátká menstruace
  • změny nálad
  • snížené libido
  • bolesti hlavy
  • studené ruce a nohy
  • problémy se spánkem
  • zapomínání
  • únava, slabost
  • chutě na sladké

Jaké kroky lze podniknout, abychom podporovali rovnováhu přirozeným způsobem?


1) Vhodně upravit stravu.
2) Zaměřit se na podporu zdravé střevní mikrobioty.
3) Zaměřit se na podporu správné funkce jater.
4) Snížit dlouhodobý stres a jeho negativní účinky.
5) Eliminovat tzv.xenoestrogeny.


Je ještě jedna věc, která souvisí s věkovým obdobím ženy cca 35-50 let (přesné určení může být individuální) a o které se příliš nemluví: KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU.

I to a to, jak toto období žena zvládne a překoná (se všemi otázkami, které se tohoto období týkají), je velmi zásadní věc, která může z pohledy psychiky ovlivňovat naši hormonální rovnováhu a naše NE-hubnutí.