Hormony nás ovlivňují celý život. Jsou to chemické látky, které předávají v organismu informace. Endokrinní žlázy je vylučují přímo do krve a tím se dostanou ke každé buňce v našem těle. Působí vždy na určité cílové tkáně či orgány. Ovlivňují růst, dospívání, období plodnosti, jako šedá eminence stojí za menopauzou…..Minimální změny v hladině hormonů mohou vyvolat dalekosáhlé změny ve fungování lidského těla……
Základními ženskými hormony pohlavních žláz jsou estrogen a progesteron. Oba hormony mají opačné role a funkce. Když je jejich hladina v přirozené rovnováze, pracují synchronně, což je základní požadavek na to, aby u nás žen bylo vše „v harmonii“. Moderní životní styl nám úspěšně pomáhá tuto přirozenou rovnováhu vychýlit směrem k tzv. estrogenové dominanci. Estrogenová dominance je stav, kdy žena může mít v těle nedostatečné, běžné nebo i nadměrné množství estrogenu, ale hladina progesteronu je natolik nízká, že účinky hormonů nejsou v symbióze. Dokonce i žena s nízkými hladinami estrogenu může mít příznaky estrogenové dominance.
Ve věku 35-50 let se u žen přirozeně snižuje produkce progesteronu v těle o 75 %. Během stejného věkového období však estrogen klesá jen o 35 %. Je to obvyklý stav před začátkem menopauzy (40. léta věku ženy) a v menopauze. Estrogen podporuje buněčné dělení, růst a akumulaci tuku, zatímco progesteron stimuluje spalování tuku a zpomaluje buněčné dělení. Zvýšená hladina estrogenu vytváří podmínky pro růst buněk, pro onemocnění jako je rakovina prsu, endometria dělohy a také pro změnu hmotnosti.
Ačkoli je estrogen primárně ženský pohlavní hormon, neprodukuje se jen v těle žen, ale i v těle mužů. Rozdíl je v tom, že u mužů se nejedná o dominantní hormon pohlavních žláz (tím je testosteron). I u mužů může nastat hormonální nerovnováha, kdy vysoká hladina estrogenu obvykle odpovídá nízké hladině testosteronu. I u nich to může souviset s řadou zdravotních obtíží.
1) Vhodně upravit stravu.
2) Zaměřit se na podporu zdravé střevní mikrobioty.
3) Zaměřit se na podporu správné funkce jater.
4) Snížit dlouhodobý stres a jeho negativní účinky.
5) Eliminovat tzv.xenoestrogeny.
Je ještě jedna věc, která souvisí s věkovým obdobím ženy cca 35-50 let (přesné určení může být individuální) a o které se příliš nemluví: KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU.
I to a to, jak toto období žena zvládne a překoná (se všemi otázkami, které se tohoto období týkají), je velmi zásadní věc, která může z pohledy psychiky ovlivňovat naši hormonální rovnováhu a naše NE-hubnutí.