Hubnutí a psychika - Fit Poradna

Článek je jiným náhledem na téma hubnutí.

Úvod

Řada lidí, se kterými jsem se pracovně setkala, hledali výživovou poradkyni, která jim jednoduše pomůže zhubnout.

Z jiného úhlu pohledu – hledali ve svém životě změnu svých postojů, vzorců chování a myšlení, jejíž projevem je „snížení“ tělesné hmotnosti a tuku. Zatímco návodů na to, co máme jíst a jak máme cvičit – je celá řada, návodů na to druhé – jak máme změnit „trvale“ sami sebe – je méně.

Nadváha a obezita jsou symptomem, který nám říká, že máme ve svém životě něco v nerovnováze. Najdeme řadu logických příčin, proč to tak je. Počínaje genetikou, přes hormonální změny, obtíže s trávením, inzulinovou rezistenci, metabolický syndrom, až k režimovým opatřením (špatná strava, nedostatek pohybu a spánku, nadmíra stresu). Režimová opatření jsou tím, co nám pomáhá nepříznivou situaci změnit. V souladu s tím je dobré měnit i to, co nás ke „špatným řešením“ vede. To je příležitost, jak svoji optimální hmotnost udržet déle.

Nadváha není jen věcí klienta. Týká se celé klientovy sociální situace (rodiny, přátel, profese, sportu apod.) a také jeho duše (sebedůvěra, pocit jeho spokojenosti, motivace apod.).“ (zdroj citace: Nutris – skripta Obezita 2 a jak na ni)

Obézní potřebují obnovit celkovou rovnováhu ve svém životě, ne diagnózu!!!

Co to v praxi znamená?

Že je dobré pracovat na tom, čeho chceme dosáhnout, v širších souvislostech. S větším nadhledem.

Např. v situaci kdy mám za sebou nějakou zdravotní komplikaci a hubnu proto, abych se uzdravil/uzdravila, to může znamenat, že potřebuji pracovat s tímto:

  1. Nastavit vhodně stravu a pravidelně se věnovat pohybu.
  2. Najít způsob, jak odbourávat stres.
  3. Najít v životě více smyslu a uspokojení.

Souvislost psychiky s výživou

Zkuste vnímat větu: „Jsme to, co jíme.“ – trochu jinak a z druhého konce. 🙃

Co a JAK jíme.“ – je výsledkem toho, jak ze sebou zacházíme a jak se máme rádi….

Zkuste se podívat na svůj talíř očima malého dítěte, které méně „přemýšlí“, více si hraje a učí se hrou.

Zkuste si hrát a vnímejte, co z vašeho talíře vyčtete o vztahu ke svému tělu…..

Vaše jídlo na talíři, je „malá část“ něčeho většího, co chceme změnit. Skutečné změny ve vás – se budou projevovat ve více oblastech – než jen ve stravě.

Kdysi jsem se ptala jedné uznávané obezitoložky na práci s obézními lidmi a její odpověď zněla, že beze změny psychiky není možné, aby obézní lidé zhubli.

Podobným způsobem pracuje kognitivně-behaviorální terapie. Učí lidi rozpoznávat a měnit nezdravé zvyky v myšlení, což se pak pozitivně odrazí v jejich chování.

Co dalšího můžeme v procesu změn zapojit?

Myšlení je „malá“ část něčeho většího. Myšlení je orientované do minulosti, na to, co bylo.

Co můžeme přidat dalšího?

  • vnímání
  • cítění
  • intuici

Tyto schopnosti máme různě vyvinuté. Je dobré, je posilovat (používat) – stejně jako používáme a trénujeme svaly našeho těla. Mohou nám přinést pro nás důležité informace.

Existuje obor, který se zabývá vědomým jídlem (Mindfulness Eating). Můžete u vědomého jídla začínat a postupně svoji všímavost trénovat i v ostatních oblastech s tím souvisejících.

Ptejte se…

Jak se přitom cítím?“když hubnu / když nehubnu

Co vidím a cítím?“ – při pozorování sebe v zrcadle

Co vnímám? – když máte hlad, když jíte, po jídle atd.

„Na co mám ve skutečnosti chuť? – při plánování jídla, včetně pozornosti k tomu, jaké chutě mám rád/ráda (sladké, slané, kyselé, hořké…)

Co se mi ve skutečnosti nechce?“ – při nechuti ke změnám, když mi hubnutí nejde apod.

Proč se mi to nechce?“ „Co je za tím?“ „Je to můj vlastní pocit?“

a mnohé další…..

Malé cvičení na závěr

Hrajte si s hubnutím stejně jako si hrají děti. Bez ohledu na výsledek.

Objevujte. Sami sebe a svoje schopnosti. Také svoje limity a hranice. Je pravděpodobné, že je budete muset zbourat. Zjišťujte, co vás na tom baví a co nikoli. Vy sami máte v sobě důležité odpovědi, které za vás žádný výživový poradce „neobjeví“. On vás může vést a ukázat vám dveře, kterými máte jít, ale projít těmi dveřmi, musíte vy sami. Cokoli, co sami objevíte a na co při hubnutí „narazíte“, sdílejte s tím, kdo vás změnou provází. Ať na tom společně můžete pracovat.

Buďte všímaví a laskaví ke svému tělu i svojí duši. Vnímejte nejen číslo na váze, ale i to, co se děje uvnitř vás.….

(15.5.2021, Š.Hajská)