Článek je jiným náhledem na téma hubnutí.
Řada lidí, se kterými jsem se pracovně setkala, hledali výživovou poradkyni, která jim jednoduše pomůže zhubnout.
Z jiného úhlu pohledu – hledali ve svém životě změnu svých postojů, vzorců chování a myšlení, jejíž projevem je „snížení“ tělesné hmotnosti a tuku. Zatímco návodů na to, co máme jíst a jak máme cvičit – je celá řada, návodů na to druhé – jak máme změnit „trvale“ sami sebe – je méně.
Nadváha a obezita jsou symptomem, který nám říká, že máme ve svém životě něco v nerovnováze. Najdeme řadu logických příčin, proč to tak je. Počínaje genetikou, přes hormonální změny, obtíže s trávením, inzulinovou rezistenci, metabolický syndrom, až k režimovým opatřením (špatná strava, nedostatek pohybu a spánku, nadmíra stresu). Režimová opatření jsou tím, co nám pomáhá nepříznivou situaci změnit. V souladu s tím je dobré měnit i to, co nás ke „špatným řešením“ vede. To je příležitost, jak svoji optimální hmotnost udržet déle.
„Nadváha není jen věcí klienta. Týká se celé klientovy sociální situace (rodiny, přátel, profese, sportu apod.) a také jeho duše (sebedůvěra, pocit jeho spokojenosti, motivace apod.).“ (zdroj citace: Nutris – skripta Obezita 2 a jak na ni)
Obézní potřebují obnovit celkovou rovnováhu ve svém životě, ne diagnózu!!!
Že je dobré pracovat na tom, čeho chceme dosáhnout, v širších souvislostech. S větším nadhledem.
Např. v situaci kdy mám za sebou nějakou zdravotní komplikaci a hubnu proto, abych se uzdravil/uzdravila, to může znamenat, že potřebuji pracovat s tímto:
Zkuste vnímat větu: „Jsme to, co jíme.“ – trochu jinak a z druhého konce. 🙃
„Co a JAK jíme.“ – je výsledkem toho, jak ze sebou zacházíme a jak se máme rádi….
Zkuste se podívat na svůj talíř očima malého dítěte, které méně „přemýšlí“, více si hraje a učí se hrou.
Zkuste si hrát a vnímejte, co z vašeho talíře vyčtete o vztahu ke svému tělu…..
Vaše jídlo na talíři, je „malá část“ něčeho většího, co chceme změnit. Skutečné změny ve vás – se budou projevovat ve více oblastech – než jen ve stravě.
Kdysi jsem se ptala jedné uznávané obezitoložky na práci s obézními lidmi a její odpověď zněla, že beze změny psychiky není možné, aby obézní lidé zhubli.
Podobným způsobem pracuje kognitivně-behaviorální terapie. Učí lidi rozpoznávat a měnit nezdravé zvyky v myšlení, což se pak pozitivně odrazí v jejich chování.
Myšlení je „malá“ část něčeho většího. Myšlení je orientované do minulosti, na to, co bylo.
Co můžeme přidat dalšího?
Tyto schopnosti máme různě vyvinuté. Je dobré, je posilovat (používat) – stejně jako používáme a trénujeme svaly našeho těla. Mohou nám přinést pro nás důležité informace.
Existuje obor, který se zabývá vědomým jídlem (Mindfulness Eating). Můžete u vědomého jídla začínat a postupně svoji všímavost trénovat i v ostatních oblastech s tím souvisejících.
„Jak se přitom cítím?“ – když hubnu / když nehubnu
„Co vidím a cítím?“ – při pozorování sebe v zrcadle
„Co vnímám?“ – když máte hlad, když jíte, po jídle atd.
„Na co mám ve skutečnosti chuť? – při plánování jídla, včetně pozornosti k tomu, jaké chutě mám rád/ráda (sladké, slané, kyselé, hořké…)
„Co se mi ve skutečnosti nechce?“ – při nechuti ke změnám, když mi hubnutí nejde apod.
„Proč se mi to nechce?“ „Co je za tím?“ „Je to můj vlastní pocit?“
a mnohé další…..
Hrajte si s hubnutím stejně jako si hrají děti. Bez ohledu na výsledek.
Objevujte. Sami sebe a svoje schopnosti. Také svoje limity a hranice. Je pravděpodobné, že je budete muset zbourat. Zjišťujte, co vás na tom baví a co nikoli. Vy sami máte v sobě důležité odpovědi, které za vás žádný výživový poradce „neobjeví“. On vás může vést a ukázat vám dveře, kterými máte jít, ale projít těmi dveřmi, musíte vy sami. Cokoli, co sami objevíte a na co při hubnutí „narazíte“, sdílejte s tím, kdo vás změnou provází. Ať na tom společně můžete pracovat.
Buďte všímaví a laskaví ke svému tělu i svojí duši. Vnímejte nejen číslo na váze, ale i to, co se děje uvnitř vás.….
(15.5.2021, Š.Hajská)