Listopad - Fit Poradna

Přibližně v polovině listopadu nastává v přírodě biologická zima.

Díky posunu času se listopadové večery mění už od začátku měsíce a stmívá se v dřívějších hodinách. Rána bývají sychravější.

A tak se vyplatí nečekat se změnou jídelníčku až na zahájení adventu, ale přizpůsobit změně času i to, co si dáváme na talíř.

Zimní strava je z celého roku nejvýživnější, obsahuje nejvíce kalorií, bílkovin a tuků.

Co je vhodné zařadit do stravy už v listopadu?

  1. Kvalitní kostní, masové, rybí i zeleninové vývary, popř.vývary z mořských řas.

  2. Kvalitní tuky (přepuštěné máslo, za studena lisované oleje atd.).

  3. Více ořechů a semínek, popř.ořechová másla.

  4. Tmavě zelenou zeleninu (např.kadeřávek a kapustu).

  5. Kořenovou zeleninu.

  6. Stále ještě dýni a červenou řepu.

  7. Luštěniny (na polévky, omáčky atd.).

  8. Z obilovin: pohanku, jáhly, špaldové a ječné kroupy, rýži…

  9. Kvalitní červené maso.

  10. Fermetovanou zeleninu, kysané zelí.

  11. Cibuli, česnek, křen, pórek, popř.čerstvý zázvor.

  12. Koření (např.kurkumu) a sušené bylinky.

  13. Malé množství pálenky či svařené víno s kořením.

  14. Kvalitní čokoládu (70-90%tní), kakao, kávu a černý čaj.

  15. Popř.kvalitní potravinové doplňky.

Listopadové svátky a oslavy

Mezi tradiční a u nás udržované svátky patří Dušičky (Památka zesnulých) – 2.11.

Keltové slavili v noci z 31.10. na 1.11. konec léta a nový rok, svátek Samhain. Keltové tento den vnímali jako pomezí, které stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.

V anglosaských zemích se 31.10. dodnes slaví Halloween. Děti a často i dospělí se oblékají do strašidelných kostýmů. Tradičním zvykem Halloweenu je vydlabaná dýně se svíčkou uvnitř.

Dalším, u nás oblíbeným listopadovým svátkem je oslava svátku Sv.Martina – 11.11. Na sv. Martina končila v hospodářství službu čeleď a dostávala celoroční odměnu. Proto s tímto svátkem byly spojeny nejrůznější tradice a oslavy. Na hostině nechyběla husa, hospodyně připravily výslužku, kde nechyběly buchty a martinské rohlíky. Martinská husa byla poslední pečení před adventním šestitýdenním postem. Z německých zemí k nám přišla tradice martinského průvodu se světly a lampiony.

Na svatého Martina, je nám dobrá peřina.“

Den díkuvzdání – Thanksgivingday – je tradiční severoamerický svátek. V USA se slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu. Při tomto svátku se sejde celá rodina a na stole nesmí chybět krůta s tradiční brusinkovou omáčkou a dýňový koláč.

U nás se v období mezi 27.11.-3.12. slaví 1.adventní neděle. Je to začátek adventního období (liturgického roku), které je spojováno s celou řadou zvyků. Je to doba „zklidnění“, čemuž ne vždy odpovídá realita.

Péče o duši a o tělo

Při většině listopadových oslav zapalujeme svíčky a světýlka.

Oheň znamená v duchovní rovině také očistu.

Světlo svíček si můžete užívat kterýkoli listopadový večer. Stejně tak aromaterapii, masáže, teplé koupele nohou a péči o tělo. Nezapomínejte na hluboké dýchání, relaxaci a meditaci – jakoukoli technikou, která vám vyhovuje.

Hanka Zemanová píše ve své knize Rytmus roku o tom, že kdykoli sestupuje v tomto období do sklepa (pro uskladněnou zeleninu), uvědomuje si, jak nový životní pocit jí tím vstupuje od listopadu do života. Přirovnává cestu do sklepa – k cestě do hlubin naší duše. Dodnes si dobře vzpomínám, jak jsem se jako malá slečna bála cesty do našeho tmavého sklepa. Zkusme si tedy rozsvítit na cestu malá světýlka a nezapomínat na to, že vše se v přírodě střídá, vše má svoje cykly – jako den a noc, jako léto a zima a jako období útrap a růstu.

Listopad je takovou malou cestou do sklepa…..

Aby do jara zůstalo jen to, co je důležité…..

(2.11.2022, Š.Hajská, Použité zdroje: Rytmus roku Hanky Zemanové, https://cs.wikipedia.org)

Poznámka autorky: Článek není historickým rozborem listopadových oslav. Je jen úvodním článkem – k tomuto kalendářnímu měsíci…..