Poslední dobou jsem si oblíbila snídat kaši z ovesných vloček. Snídám jinak v létě a jinak v chladnějším období. Když si dám v chladnějším období teplou kaši na snídani, mám krásný a hřejivý pocit v celém těle a na své si přijde i můj mlsný jazýček. A obojí se v chladnějším období hodí….
Oves pravděpodobně pochází z horských oblastí Číny a Mongolska, proto je úžasně prohřívající potravinou a hodí se do jídelníčku hlavně v chladnu. Germánští bojovníci nazývali ovesnou kaši pokrmem bohů a vařili ji před tažením do boje. U nás se tradičně podával oves koním na svatého Štěpána, aby byli silní a bujní.
Pohledem čínské dietetiky oves uklidňuje a obnovuje nervový a reprodukční systém, posiluje slinivku, slezinu, buduje a vyrovnává vnitřní energii, snižuje cholesterol a posiluje srdce.
Co oves obsahuje?
Další benefity ovsa:
Pro koho jsou ovesné vločky vhodné?
pro sportovce
pro děti (hlavně pro ty hubené)
v podobě dobře uvařené ovesné kaše je vhodný i při poruchách trávení
může být zařazen do diety při cukrovce
pro rekonvalescenty
pro všechny jako vzpruha při duševním vyčerpání, depresích, při únavě a skleslosti
Je vhodná v chladnějším období.
Potřebujeme na 1 porci:
POSTUP:
Vločky namočíme do vody. Následně pár minut vaříme, dle potřeby přidáme vodu. Přendáme do talíře, posypeme slunečnicovými semínky (lze je také předem namočit či na sucho opražit) nebo sekanými ořechy či mandlemi a ozdobíme trochou čerstvého ovoce (např. strouhaným jablkem).
Můžeme posypat špetkou skořice, vanilky, kardamonem, sušenými květy apod.
Dobrou chuť!
Vhodné v létě, pro muže, pro horké typy apod.
Na 1 porci potřebujeme:
POSTUP:
Ad. SEMÍNKA: Lze použít slunečnicové, loupané konopné, sezamové či dýňové. Pokud chcete použít lněné semínko, je ideální ho nadrtit až ráno, před podáváním.
Dobrou chuť!
(26.9.2021, Š.Hajská, Zdroj informací o ovsu: Bioabecedář Hanky Zemanové)