Nordic Walking - Fit Poradna

Nordic Walking ze začátku vnímala řada z nás jako něco jen „pro důchodce“. Přitom je jednou z nejzdravějších aktivit, protože u ní zapojíme svaly celého těla a dopady tlumí hole, které pomáhají zapojit i horní část těla. Instruktorský výcvik NW jsem absolvovala před řadou let. Ačkoli se tomu nevěnuji profesně, ve svém volném čase je Severská chůze jednou z mých oblíbených aktivit.

Pohyb v přírodě (ať už se jedná o chůzi, běh či jízdu na kole) vnímám jako nejlepší pohybové aktivity už kvůli dalším benefitům, které pohyb venku přináší….

Jaké jsou benefity Severské chůze?

  1. Zpevníte při ní záda, ruce i břicho.
  2. Spálíte o 40-60% energie více než při běžné chůzi.
  3. Správně prováděná technika chůze krásně narovná tělo.

Co na NW potřebujeme?

  • sportovní boty
  • kvalitní hole
  • vhodné oblečení

Nákup holí:

Ohledně holí se vyplatí si připlatit. Kvalitnější bývají pevné hole, které mají lepší vlastnosti i tlumivost.

Správnou výšku zvolíte podle vzorečku: výška postavy v cm x 0,68 = výška hole.

Při uchopení hole by měla paže svírat s holí pravý úhel. V případě větších potíží s krční páteří či s ramenním kloubem se volí hůl asi o 5 cm kratší tak, aby byl v lokti tupý úhel. Také rukavička (úchyt na ruce) vám musí dobře sedět. Pokud mají hole jen provázek, jde o hole na trek nikoli na NW. Samozřejmostí jsou gumové botičky na špičkách hole. Zatímco při chůzi v terénu zapichujete hrot do země, na asfaltu si nandejte botičku. Pokud by se vám stalo, že ji někde ztratíte, lze botičky samostatně zakoupit v obchodech se sportovním sortimentem.

Správná technika:

  1. Hůlky při chůzi zapichujete do země ještě před dopadem nohy, čímž odlehčíte dopad na klouby.
  2. Během pohybu dochází k protirotaci ramen a pánve.
  3. Když je hůlka vepředu, zabíráte a chytáte ji, což má mimo jiné dopad i na lymfatický systém.
  4. Při chůzi do kopce se zápich posouvá mírně vpřed – ne úplně před sebe, ale do míst před zadní nohou. Náklon těla kopíruje náklon kopce.
  5. Při chůzi s kopce: buď sestupujete s lehce pokrčenými koleny, kdy je zadek mírně dolů, nebo při prudším srázu zůstáváte ve stejné poloze a kopec křižujete v obloučkách. Využít lze i trekingový způsob, kdy zapíchnete hole před sebou a „branou“ projdete.

Časté chyby:

  1. Při chůzi po rovině hůlky zapichujete před sebe – při pohybu se tak vůbec nedostanete do zapažení.
  2. Nepouštíte vůbec hole z rukou a neustále je křečovitě držíte.
  3. Špatná délka holí.

Když začínáte:

Jako u každého sportu, se kterým začínáte, nespěchejte. Pokud budete příliš přemýšlet nad tím, abyste pohyb prováděli správně, může vám to začátky komplikovat. Chůze by měla být co nejvíc přirozená. Proto ze začátku můžete hůlky spíš „tahat“ za sebou, než si na ně zvyknete. To, že jdete s někým dalším (s kamarádkou) – může být vhodnou variantou, jak zapojit více onu přirozenost. Navíc si díky rozhovoru udržíte správné tempo. Při jakémkoli pohybu, ve kterém nám jde o přirozené spalování tuku, bychom měli zvládnout mluvit, nikoli zpívat.

NW v zimě:

Severské chůzi se můžete věnovat téměř v jakémkoli počasí. I v mírně nepříznivém počasí můžete trénovat nejen svou kondici, ale i odolnost a kombinovat NW s mírným otužováním (s ohledem na vaši imunitu). Jsou ovšem partie, které si musíte v chladnějším období dobře chránit:

  • hlavu a krk
  • prsty na rukou
  • chodidla
  • oblast beder

Ruce a nohy (s výjimkou dlaní a chodidel) naopak můžete tak trochu otužovat…. Volbu vhodného sportovního oblečení tak, abyste se v něm příliš nezpotili a zároveň neprochladli, proto v zimě nepodceňujte.

(Zdroj: časopis Dieta 9/2017 a praxe, zveřejněno 21.11.2020)