O jablkách - Fit Poradna

Každé jablko, které sníme, je celostní přírodní lékárna.

Vyjímečnost jablka je v tom, že jako jediné ovoce si ho můžeme dát i po těžším masitém jídle a jablko nám pomůže s trávením. Proto tradiční kombinace ovaru a jablečného křenu nebo pečené husy s jablky vycházejí z přirozené odvěké moudrosti. Bohužel jsou v dnešní době jablka hodně chemizována, v rámci globálního trhu druhově sjednocována a nepřirozeně uskladňována. Naštěstí nám příroda stále nabízí i jablka, která vyrostla a dozrála v naší zemi, bez chemických postřiků, dál od příliš rušných silnic a průmyslových areálů.

O jablku se mluví jako o královském ovoci nebo jako o „elixíru“ dobrého zdraví, mládí a odolnosti.

Foto: Hana Kalvachová

Jablko je vynikající čistič tlustého střeva. Tím udržuje viry, bakterie, kvasinky i plísně pod kontrolou. Pomáhá i při kožních obtížích a ekzémech, které jsou způsobeny nevyloučenými odpadními látkami.

Jablko zároveň podporuje zdravý střevní mikrobiom, který je základem imunity a prevencí celé řady nemocí.

Jablka obsahují mnoho antioxidantů a hlavně vysoké množství vlákniny (zvané pektin), která podporuje růst a rozmnožování prospěšných bakterií ve střevě. Jablka z ekologických zahrad a sadů obsahují větší druhovou rozmanitost bakterií.

Když mikrobi zpracovávají ve střevech vlákninu z jablka, vzniká kyselina máselná, která je největší prevencí rakoviny tlustého střeva. Nabobtnalá vláknina z jablek střeva čistí, vychytává škodliviny a odvádí je z těla pryč.

Jablko upravuje peristaltiku střev, a to jak při průjmu, tak i při zácpě.

(vybrané části z knihy Rytmus roku Hanky Zemanové)

JABLKO A SYMBOLIKA

Když jsem zakládala vlastní poradnu, věděla jsem, že chci mít v logu jablko. Jablíčka patřily mezi nejčastější náměty obrázků, které jsem malovala. Jabloň je mým oblíbeným (životním) stromem.

Jablka patří i k nejkrásnějším svátkům – k Vánocům. Všechny určitě známe rozkrajování jablíček jako předpověď toho, zda budeme další rok zdraví….

Jsou symbolem zdraví, ale také symbolem moci (známe vladařské jablko) a poznání (příběh o Adamovi, Evě a stromu poznání).

Nedávno jsem měla krásný sen.

Ten sen byl o tom, že některé dávno rozdělené věci – se znovu spojují.

Česká bio jablíčka

Na blogu najdete spoustu receptů z jablek – v různých kategoriích….

To nejlepší, co pro sebe můžete udělat – je sníst jablko (nejlépe ekologicky pěstované), bez dalších úprav – samotné…..

PŘÍSLOVÍ:

„One apple a day, keeps doctors a way.“

Je o jablku a také o vytváření dobrých každodenních zvyků……

Tak – na zdraví ❗

(28.11.2022, Š.Hajská)