O
pohybu a
jeho pozitivních účincích toho
bylo napsáno hodně. Víme, že pokud chceme být zdraví, pohyb
potřebujeme. Pojďme se na
pohyb
podívat trochu jinak….
Dle
Wikipedie je pohyb: označení,
které se používá tehdy, mění-li
hmotné objekty vzájemnou polohu, tvar, velikost, tepelné,
elektrické nebo magnetické vlastnosti, skupenství, chemické
složení, biologické vlastnosti apod.
Člověk
je
živý
tvor a
u něj pohyb v prostoru probíhá pomocí pohybového systému. Pohyb
tedy
v
širším významu slova
znamená
změnu nehybného (neměnného) stavu. Nepotřebujeme
vědět,
jaké chemické reakce v těle
pohybem spouštíme, aby
nám bylo
jasné, že pohyb k životu potřebujeme. A
chceme-li
zhubnout, je jasné, že bez pohybu to také
tak dobře nejde.
Strava toho umí hodně, ale není všemohoucí.
Kdobré
tělesné kondicipravidelný
pohyb potřebujeme!
Jaký
pohyb si
máme vybrat? Jaké
principy by
měl splňovat
pohyb,
aby se
stal přirozenou
součástí
našeho
života
a
dělal
nám dobře?
Musí nás bavit! Tohle je jedno z nejdůležitějších pravidel. Je to dobře vidět u dětí, které nejsou ničím ovlivněny. Když je sport, který dělají, nebaví, nevydrží u něj. Navzdory úsilí nás, dospělých. Pokud takový pohyb neznáte, hledejte dál!
Děláme ho s někým společně. U dětí platí, že pokud na sportovní kroužek chodí nějaký kamarád/ka, usnadní jim to začátek, průběh i výdrž u dané aktivity. Pro dospělé platí, že pohybová aktivita s někým, s kým je Vám dobře, je výhodou. Jeden může motivovat druhého a sdílená radost se násobí. Navíc tím utužujeme naše „vztahy“. Podotýkám, že je nutné zvážit, s kým…… Tady jednoduše platí: s tím, kdo chce s námi! Nikoho jiného nemá cenu nutit.
Je pro nás snadno dostupný. Pokaždé když budete překonávat nechuť či lenost, vězte, že čím snadněji je ten pohyb dostupný, tím spíš ho budete praktikovat. Pokud to, co by Vás bavilo, ve Vašem městě není, těžko budete dojíždět 3x týdně 50 kilometrů….
Je nezávislý na času a na sezóně. Ideální jsou sporty, které můžete dělat kdykoli. Spousta lidí miluje lyžování. Jenže lyžovat se dá jen v zimě a ještě dle sněhových podmínek. Pokud máte rádi pohyb, který můžete provozovat kdykoli a nebo který dokonce díky nepřízni počasí může mít přidanou hodnotu (např. otužování při chůzi či běhu v zimě), je to výhoda. Počasí se plánovat nedá, takže taková aktivita je nejjednodušší.
Má přiměřenou intenzitu a četnost. Doporučuje se zařazovat pohybovou aktivitu 3x týdně po dobu 40-60 minut a nebo každý den 30 minut. Rozhodně byste ale měli mít nějaký den odpočinku a regenerace (bez intenzivního pohybu). Pokud se neřadíte k vrcholovým sportovcům, nepřehánějte to ani s intenzitou. Není to závod, je to pohyb. Každý z nás má jinou kondici a jiné tělesné možnosti, ale pro všechny platí stejné pravidlo. Neposlouchejte ego, ale intuici. Pokud se necítíte dobře, pohyb odložte na jiný den. Nic vám neuteče a příště si to užijete víc.
Přináší nám pozitivní výsledky. Pohybem spalujeme tuky, zpevňujete tělo, podporujete lepší fungování vnitřních orgánů, pomáhá nám snižovat negativní účinky stresu, příznivě ovlivňuje střevní mikrobiotu atd. Ten, kdo se pravidelně hýbe, zůstává i v pozdním věku v lepší kondici (i psychické). A protože se říká: „Ve zdravém těle, zdravá mysl.“ – člověk, který se pravidelně věnuje nějakému pohybu – se cítí, ale i vypadá mladší.
Těšíme se na něj a chybí nám, když ho delší dobu neděláme. To je stejné, jako když máme někoho rádi. Vydržíme to bez něj krátkou dobu. Něco jako magnetická přitažlivost. Však se nám při pohybu v těle uvolňují endorfiny, hormony štěstí a dobré nálady. Pokud jste našli takový pohyb, máte předem vyhráno! Držte se ho a nepouštějte ho!
A
aby to nebyla jen teorie,
tady je pár tipů, který
pohyb by tímhle
sítem mohl projít:
jóga
tanec
chůze s hůlkami
běh
plavání
posilování
sex (platí všech 7 bodů!)
Pokud
stále nevíte jaký pohyb
si vybrat – vězte, že
jakýkoli! Důležité
je začít a ostatní se uvidí…..
Pokud
už svůj tip
máte, přeji Vám, ať
jste s každým dalším
tréninkem zase o kousek dál. Život
bez pohybu (a beze změn) je
nuda!