O vodě - Fit Poradna

Buď klidná jako voda, ale silná jako proud, skála se ti podá a zbavíš se všech pout…..“ (skupina Jelen: píseň Klidná jako voda)

Historie symbolu vody jako stvořitelky je dlouhá a rozmanitá.

Voda je základ všeho.

Je jednou z nejdůležitějších a nejrozšířenějších sloučenin v přírodě. Pro všechny živé organismy je voda nepostradatelnou složkou jejich těl. Platí to i pro člověka. Zhruba 2/3 těla tvoří voda s různými rozpuštěnými látkami důležitými pro život. Tyto tekutiny tvoří nespočet různých úloh v řadě tělních systémů. Nacházejí se v buňkách, kolem tkání těla a nejviditelněji pak v krvi a míze (lymfě).

  1. tkáně obsahují 70-80 % tekutin (orgány jako mozek či střeva obyčejně asi ze ¾ tvoří voda)
  2. krevní plazma obsahuje přes 90 % vody
  3. v kostech je jí skoro 25 %
  4. na složení tuku se voda obsahuje z 10-15-i %

Různé funkce tekutin:

  1. Voda je výtečné rozpouštědlo. Tisíce látek, které se v ní rozpouštějí, organismus využívá ke svým biochemickým reakcím. Tyto reakce jsou samým základem života.
  2. Voda je účinným dopravním systémem. Pohybuje se po celém těle a dopravuje na místo určení živiny a současně shromažďuje a odvádí odpadní látky.
  3. Tekutiny rozvádějí teplo od aktivních částí těla jako jsou namáhané svaly i do chladnějších oblastí a tím pomáhají termoregulaci.
  4. Tělo využívá tekutiny jako tlumiče nárazů, pokrývajícího citlivá místa, například mozek, oči a páteřní míchu.
  5. V těle tekutiny fungují i jako mazadla, aby se po sobě orgány a tkáně hladce klouzaly s minimálním třením.

Tělo vodu každý den ztrácí v podobě moči a potu i ve vzduchu vydechovaném z plic a ve stolici. Při biochemických reakcích v těle se voda spotřebovává, ale současně i vzniká. Obsah vody musí být v těle zachován, přesto, že denní ztráty jsou 2,5-3 l vody. Proto musí být doplňována. Názory na množství doporučeného příjmu tekutin se různí.

Kolik toho máme vypít?

Dnes se odborníci shodují na potřebě přijímat asi 1,6 litru u žen a 2 litry u mužů, a to včetně vody z potravin a teplých nápojů. Z doporučení ale vyplývá, že se potřebný počet vypitých sklenic u každého člověka může lišit v závislosti na množství zeleniny a ovoce, které sní a stejně tak na celkovém typu stravy jako takové. A stejně tak v závislosti na výdeji tekutin, které ovlivňuje teplota, pohybová aktivita a další faktory.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že intuice v této otázce moc dobře nefunguje. Řada lidí pije vody málo a jsou i tací, kteří „obyčejnou“ vodu nepijí vůbec, protože jim nechutná.

Jednoduchá rada zní: Pokud si nejste jisti, zda pijete dostatečně, sledujte četnost a kvalitu moči. A pokud máte nějaké obtíže, ověřte vždy jako jednu z prvních věcí to, zda je váš pitný režim dostatečný.

Jak pít vodu?

  • kohoutkovou vodu nechte chvíli odstát

  • jakoukoli pitnou vodu můžete ochutit bylinkami, léčivkami,
    jedlými kvítky, citrónovou šťávou, drobným ovocem či kořením

  • můžete z ní uvařit čaje (bylinkové, zelené apod.)

Vodu v přírodě mám ráda ve všech jejích podobách. Pohled na její plochu mne uklidňuje. Jako malá holka jsem milovala zurčící potůčky na horách a měla jsem ráda dovolené u rybníků (to ještě bývala radost se v nich koupat). Moře miluji. Sedět v dešti pod střechou a poslouchat ten krásný zvuk padající vody, je osvěžující. Říká se, že voda dokáže čistit a očišťovat.

CVIČENÍ: Očištění čaker vodou

Toto cvičení můžete provádět ráno ve sprše nebo v přírodě u vodopádu, potoka či oceánu. Levou ruku si přidržte u dolního konce páteře a pravou „naciťte“ na svoji 1. čakru, tři nebo čtyři palce nad oblastí stydké kosti. Můžete tam vnímat ochlazení nebo lechtání. Otáčejte čakrou proti směru hodinových ručiček (představte si své tělo jako ciferník), třikrát nebo čyřikrát rotujte konečky prstů v kruhu. Opláchněte si prsty ve vodě. Takto umyjte usazené nečistoty a toxiny, které se usadily na zdi čakry. Zopakujte postup u 2. čakry, která je umístěna na dva palce pod pupkem. Potom u 3. čakry u solární pleteně, u 4. čakry na úrovni srdce, vprostřed hrudi. U 5. čakry v krční jamce, u 6. ve středu čela. A nakonec u 7. čakry na vrcholu hlavy. Dbejte na to, abyste se mezi jednotlivým rotováním čaker oplachovali prsty. Pokoušejte se vnímat energie hutné jak cukrová vata u čakry, která je ucpaná, oproti brnivým lehkým vibracím čisté čakry.

Nyní se vraťte ke své 1. čakře a třikrát nebo čtyřikrát jí otáčejte po směru hodinových ručiček. Opakujte pro všech sedm čaker, vyrovnejte je a znovu obnovte správný směr otáčení. Toto cvičení umožní každé čakře točit se na své optimální frekvenci, nezatížené kalem a stagnujícími energiemi, které jsou na jemněhmotné úrovni příčinami nemocí. Čistá čakra je schopna nasávat energii přírody, vyživovat vaše světelné energetické pole a zajistit vám optimální zdraví.“

Voda je jedním ze základních přírodních elementů. Má velikou sílu, ale i proměnlivost.

Proč píšu o vodě?

  1. vodu považuji za jednu ze základních živin ve výživě člověka
  2. jakékoli pozitivní tělesné změny se bez přiměřeného příjmu neslazených tekutin neobejdou
  3. protože: voda = život

(15.5.2020, Seznam použitých zdrojů: Jaroslav Odstrčil, Milada Odstrčilová – Chemie potravin, Univerzum – Lidské tělo, Margit Slimáková – Velmi osobní kniha o zdraví, Allberto Villoldo – Přechodové rituály)