Co přináší podzim? - Fit Poradna

Začátek podzimu sebou může přinášet smutek a únavu. Slunečního svitu ubývá a dny se pomalu zkracují. Rána a večery nejsou tak teplé. Podzim je přechodovým obdobím a rychlé změny počasí mohou být zdrojem prochlazení. Atmosféra podzimu nám napovídá, že bychom měli energii začít shromažďovat a ne ji nadměrně vydávat. Podle čínské medicíny je elementem podzimu kov a z orgánů ke kovu náleží plíce a tlusté střevo. Tyto orgány si tedy na na podzim zaslouží naši péči.

Co je vhodné na podzim dle čínské medicíny?

  • chodit dřív spát

  • jíst mírně kyselé potraviny

  • jíst potraviny lehce orestované, podušené a blanšírované

  • vyhýbat se sladkostem

  • zařazovat do jídelníčku fazole

  • zařazovat bílou zeleninu: celer, květák, bílou ředkev, pórek, cibuli, česnek a křen

  • pravidelně konzumovat polévky, zejména silné masové a zeleninové vývary

  • preferovat teplé snídaně – ovesné kaše, polévky

  • pít vlahé tekutiny – čaje, převařenou vodu

  • používat vhodné koření – zázvor, skořici, hřebíček…

Podzimní barvy

Na podzim se příroda vybarvuje krásnými barvami – červenou, oranžovou a žlutou. Jsou to barvy spojené s 1-3. čakrou. Jako by nám sama příroda říkala, že je dobré vrátit se ke kořenům a k tomu, o co se můžeme dobře opřít. K zemi, tvořivosti, zaměření se na druhé ale i na sebe, ke vztahům, udržování rovnováhy a pročišťování. Potřebujeme udržet svoji vnitřní sílu (svůj vnitřní oheň). Nevysilovat se bojem – ať už s někým nebo s něčím. A to, co už nepotřebujeme, je dobré pustit. Nebojte se dát prostor i těm emocím, které začátkem podzimního období přicházejí (třeba právě i trošce smutku) – pomůže to vyčistit to, co má být vyčištěno…. Je to normální a přirozené, stejně jako cykly v přírodě. Jen nezapomínejme na to, že i emoce je dobré udržovat v rovnováze. Že nic není jen černé nebo bílé.

Dušičky

Svátek zesnulých (vzpomínka na zesnulé) – je hojně udržovaným podzimním zvykem. Dušičky se slaví od 10. století. Jejich tradice se odvíjí od řady dříve udržovaných tradic – spojených s tím, že právě v tomto období se stírá hranice mezi světem živých a světem mrtvých. Tradice – v tento den zapalovat ohně a svíčky – pochází od Keltů i Slovanů, kteří věřili, že oheň očišťuje a pomáhá chránit….

9 tipů pro zdravý podzim

  1. Přivítejte podzim nějakým vlastním rituálem nebo malou oslavou.
  2. Přizpůsobte pracovní režim a výkon zkracujícímu se dni.
  3. Opřete se o jeden malý každodenní zdravý návyk.
  4. Pečujte moudře o svoje trávení – neoslabujte ho, ale přihazujte správná „polínka“.
  5. Zaměřte se na správné dýchání – zařaďte jógu, hluboké dýchání a přiměřený pohyb venku.
  6. Zaměřte se na ty činnosti, které máte rádi a které vám pomáhají energii navyšovat.
  7. Pečujte o dobré vztahy a najděte si čas na své blízké.
  8. Užívejte si na podzim to, co jindy neděláte – masáže, saunu, aromaterapii, svíčky.
  9. Pravidelně relaxujte a „vypněte“ (včetně příjmu informací z médií a sociálních sítí).

Ať už nám podzim přináší cokoli, nezapomeňte, že je přechodovým obdobím. Je tady jen pár měsíců v roce. Snažte si v tomto období přijímat život takový, jaký je – se všemi plody a barvami, které k němu patří. Nezapomeňte na lásku – náš vnitřní oheň. I ta může „hrát“ všemi barvami palety a pro každého z nás – může znamenat něco jiného….

(26.9.2020, Š.Hajská, Zdroje: Renata Lien Čepelková: Jídlo jako lék podle čínské medicíny / Shalia Sharamon a Bodo J. Baginski: Základní kniha o čakrách / Wikipedie / vlastní zkušenosti)