Vánoce a vůně - Fit Poradna

Karty o éterických olejích, Duhová kočka

Vůně obecně dokáží v našem organismu vyvolat nejrůznější procesy – ať už na psychické, duševní či emoční úrovni. Jejich vlivem na lidský organismus se zabývá aromaterapie. Cíleným použitím a komplexním využíváním jednotlivých aromaterapeutických metod dojdete k závěru, že příroda je leckdy silnější, než by si člověk myslel.

(Adéla Zrubecká a Ivana Ašenbrenerová: Aromaterapie v životě ženy).

A tak se společně „přivoníme“ k některým vůním, které si často spojujeme s Vánocemi nebo se zimou obecně a podíváme se, jak působí na tělo a na duši.

JEDLE (stimulace a svěžest)

– na tělo: používá se zejména při infekcích dýchacích cest, nachlazení, kašli a zahlenění dutin. Vhodná k inhalaci společně s eukalyptem. Utišuje revmatické bolesti a podporuje krevní oběh.

– na duši: Pomáhá při duševním vyčerpání, stimuluje a posiluje.

BOROVICE (moudrost a sebevědomí)

– na tělo: Díky antibakteriálním a protiinfekčnm účinkům pomáhá léčit infekce dýchacího ústrojí, nachlazení, kašel, astma, záněty dutin a infekce močových cest. Přináší úlevu při revmatických bolestech a artritidě. Patří mezi nejúčinnější esenciální oleje na únavu a nervovou slabost.

– na duši: Dodává sebedůvěru, rozptyluje melancholii a potlačuje pesimismus. Vhodná pro ty, kteří obviňují sami sebe, a kteří se cítí zodpovědní nejen za své jednání, ale i za chyby a trápení jiných, mají problém s nastavením hranic a často se snaží dostát a vyhovět požadavkům druhých. Pomáhá rozptýlit negativní mínění o vlastní osobě a nahradit jej akceptováním sebe samých. Uvolňuje napětí a dodává odvahu řešit problémy.

– použití: přírodní inhalace, aromatizace vzduchu, vonné polštářky, potírání obklady, péče o vlasy a pokožku těla, koupele, sauna, aromatická masáž…

HŘEBÍČEK (teplo a jistota)

Svařené červené víno s hřebíčkem a skořicí

– na tělo: Posiluje trávení, působí proti infekcím, v zažívacím a dýchacím ústrojí, prohřívá, je vhodný při revmatismu, dně, při celkové tělesné slabosti a svalovém vypětí. Používá se jako analgetikum při bolestech zubů a na afty. Je antibakteriální a antiseptický.

– na duši: Posiluje při únavě a nervovém vypětí, dodává jistotu.

SKOŘICE (domov a bezpečí)

– na tělo: Silně prohřívá a prokrvuje. Má antibakteriální, antiseptické a antispazmatické vlastnosti. Posiluje dýchání, imunitu, trávení a srdeční činnost. Je vhodná při únavě, vyčerpání, prochladnutí, krátkodechosti, angině pectoris a při močopohlavních infekcích.

– na duši: Navozuje pocit domova a bezpečí. Má stimulační a euforizující účinky, zvyšuje výkonnost. Prohřívá emoce a svým teplem harmonizuje osobnost. Zklidňuje nervový systém, napětí a nervozitu. Je vhodná při zapomnětlivosti a nedůslednosti.

– použití: koření pro cukrářské výrobky, maso, ryby a drůbež, aromatizace vzduchu, inhalace, obklady, péče o vlasy a pokožku těla, koupele, sauna, aromatická masáž

Květ vanilky

VANILKA

Vanilka je plod popínavé orchideje, původem z Mexika. Je to jediná orchidej, ze které máme potěšení kromě květů i z jejích plodů – tobolek. Dnes se vanilka pěstuje i na Madagaskaru, Francouzské Polynésii, na Srí Lance, Bahamách, Zanzibaru, Sychelách…

– aromaterapie: Vůně vanilky navozuje pocity pohody a povzbuzuje smysly, působí proti depresím, je vhodná při nervovém podráždění, nechutenství i nespavosti.

– použití v kuchyni: Vanilka patří mezi známá afrodiziaka. Používá se k dochucování smetany, krémů, pudinků a zmrzliny. Vanilkou se ochucuje kakao a čokoláda. V Mexiku se podává s tmavými fazolemi, zvýrazňuje chuť kořenové zeleniny. Hodí se také k rybám a mořským plodům. Dobře se kombinuje s chilli, skořicí, hřebíčkem a šafránem.

– kosmetika: Masáže vanilkovým olejem příznivě působí na srdce a regenerují dobře pokožku, vrací optimismus a celkovou vyrovnanost.

CITRON (očista a osvěžení)

Pečené jablko podávané s mletým mákem, tvarohem a strouhanou citrónovou kůrou

– na tělo: Je jedním z nejúčinnějších olejů při čištění a detoxikaci. Prospívá při obezitě, cellulitidě, vysokém cholesterolu v krvi a arterioskleróze. Rozpouští kameny, a proto pomáhá odstraňovat močové a žlučové kameny. Odstraňuje horkost a škodlivé látky z překrvených a přepracovaných jater. Zlepšuje cirkulaci krve a pevnost cév, takže může posloužit při léčbě kapilár, křečových žil, hemeroidů a krvácivosti z nosu.

– na duši: Zostřuje soustředění vědomí, čistí a pozvedá intelekt, uklidňuje, ulehčuje a osvěžuje. Rozptyluje zmatek a mírní starosti. Rozptýlením a ochlazením emociálního zmatku a pochybností dokáže vyvolat větší víru a jistotu.

– použití: chuťový a aromatický doplněk potravin, inhalace, aromatizace vzduchu, vonné polštářky, obklady, péče o vlasy a pokožku těla, do koupelí, na masáže, do difuzéru

POMERANČ (radost a přizpůsobení)

– na tělo: Jeden z nejlepších esenciálních olejů na zažívací ústrojí. Má protikřečové vlastnosti a podporuje vylučování žluči. Vhodný pro břišní křeče a bolesti, nechutenství, nevolnost, pálení žáhy, nadýmání a říhání. Pomáhá při bolestech hlavy, uvolňuje při nervovém napětí a nespavosti.

– na duši: Teplé, slunečné a sladké aroma pomeranče navozuje radost a pozitivní pocit, rozptyluje smutnou náladu a popudlivost. Olej je zvlášť vhodný pro jedince usilující o dokonalost a úspěch, příliš usilovně se snažící, neschopní požádat o radu či pomoc. Pomerančová esence napomáhá uvolněnějšímu přístupu, podněcuje přizpůsobivost a usnadňuje řešení problémů.

MANDARINKA (harmonie a radost)

– na tělo: Reguluje zažívání a funkci střev – pálení žáhy, žaludeční neurózu a nevolnost. Vhodná na migrénu a svalové křeče. Působí léčebně i preventivně proti striím.

– na duši: Nejúčinnější harmonizátor dětské psychiky. Rozptyluje úzkost, depresi, melancholii a smutek. Uvolňuje psychické napětí a pomáhá při nespavosti.

– použití: aromatizace vzduchu, inhalace, obklady, péče o pokožku těla, masáže

KADIDLO

na tělo: Užitečné při bronchitidě a astmatu, zejména pokud jsou spojeny s nervovým vypětím. Usnadňuje vykašlávání, prohlubuje dýchání a pomáhá uvolnit sevření na prsou. Éterický olej je analgetický a pomáhá při revmatických a menstruačních bolestech. Posiluje imunitní systém, zvláště je-li ohrožený nervovou depresí.

na duši: Jeden z nejlepších olejů na problémy nervového původu. Má schopnost uklidňovat a soustřeďovat mysl a je ideální pomůckou pro meditaci, rozjímání a uklidnění mysli. Vhodný při stavech neklidu, strachu, úzkosti a nespavosti.

použití: aromatizace vzduchu, inhalace, obklady, koupele, aromatické masáže, péče o pokožku těla…

ZÁVĚREM

U nás (v České republice) je tradicí pálení františků a purpury. František je malý kužel, který se skládá z dřevěného uhlí, nejčastěji lipového, do kterého je přidáno kadidlo. Purpura je směs bylin a koření, která vydává specifickou vůni. Někteří si purpuru kupují, jiní si ji vyrábí svépomocí z bylin, které mají nejraději. Zatímco se františky zapalují, purpura se jen nahřívá – 1–2 lžíce purpury se umístí tam, kde má pod sebou zdroj tepla (např. do aromalapičky). Pokud použijeme aromalampu, je třeba přidat také trochu vody nebo esenciálního oleje.

Tradice vykuřování příbytků je stará jako lidstvo samo. Domovu tak můžete dodat určitou specifickou vůni. Rozhodně by nám však měla být příjemná.

Intuice nás mnohdy vede nejlépe (a každý z nás máme svoje oblíbené vůně)….

Až budete péct vánoční cukroví, zapalte si aromalampičku a kápněte si do ní kvalitní éterický olejíček (vámi oblíbenou vůni).

Až budete péct vanilkové rohlíčky, kupte si vanilkový cukr s pravou vanilkou.

Až se budete chtít prohřát (třeba po příchodu domů – ze zimy), uvařte si čaj nebo svařené víno spolu s kořením.

A pokud si budete chtít odpočinout od vánočního shonu, jděte do lesa nebo k sobě, třeba právě skrz vůně.

PŘEJI KRÁSNĚ VOŇAVÝ VÁNOČNÍ ČAS…..

(17.12.2022, Použité zdroje: Adéla Zrubecká a Ivana Ašenbrenerová – Aromaterapie v životě ženy, Karty o éterických olejích od Duhové kočky, bylinkovyraj.net/vanilka/ a další…)

Poznámka autorky: Článek není odborným aromaterapeutickým textem. Je jen malou ochutnávkou tohoto oboru.