Nejznámější jarní divoké byliny a jedlé květy - Fit Poradna

Léčivé bylinky jsou v léčení našimi pomocnicemi spolu s vírou, nadějí a láskou. Nemoci nás učí vážit si zdraví, které není vždy samozřejmostí. Po špatném období přijde vždy to lepší, s odchodem zimy vše neužitečné zahyne jako staré listí a vrátí se zpět k Matce Zemi, aby se zrodilo nové a lepší.“

Česnek medvědí

Kde na skálu dopadl jižního slunce paprsek, vyrašil ze země první medvědí česnek.“ (ze sbírky gemánské lidové mytologie)

Příběhů o medvědím česneku existuje hodně. Stal se oblíbenou léčivou rostlinou už před více než 2000 lety. Rostlina, s jejímž jménem přicházel na scénu medvěd, byla starými národy považována vždy za mocnou léčivou bylinu. Aby do sebe lidé načerpali něco z oné medvědí síly, vařili si na začátku jara nebo na zelený čtvrtek polévku z česneku medvědího.

Je to přírodní antibiotikum. Má detoxikační vlastnosti a velký obsah vitaminu C. Dále obsahuje (stejně jako klasický česnek či cibule) allicin, pro jehož dobré využití (nejlépe v syrovém stavu) je nutné lístečky před použitím narušit (nakrájet).

Je vhodný, pokud se léčíte z nějaké chřipky či virózy i jako prevence. Najdeme ho na vlhčích, spíše stinných místech. Nesbírejte ho v chráněných oblastech a trhejte ho pouze pro vlastní potřebu. Při sběru lze poznat podle charakteristické česnekové vůně. Ideální je sbírat medvědí česnek během dubna a začátkem května – do té doby, než kvete.

Použití: do salátů, do pomazánek, na hotový pokrm, do rizot, polévek, na bylinkové máslo, do smoothie, lze z něj vyrábět pesto s olivovým olejem, ořechy či semínky apod.

Vejce plněná pomazánkou s medvědím česnekem

Fialky (Violka vonná a Violka trojbarevná)

Fialka je drobná rostlinka oblíbená pro svou fialovou barvu a nádhernou vůni. Jako pravý posel jara kvete jen v březnu a v dubnu, někdy i ve sněhu. Její období je krátké, ale zato voňavé. Roste u cest, plotů, v příkopech a v houštinách. Byla známá už před 2000 lety a je s ní spojeno mnoho legend. V Řecku byla květinou zasvěcenou bohyni lásky Afrodité a symbolem Athén.“

Květy i lístky jsou jedné. Květy lze jednoduše nechat několik hodin odstát ve džbánku s vodou nebo je použít na ozdobu. Podporují vykašlávání hlenů a mají účinek močopudný a protirevmatický. Květy obsahují vonnou silici a připravuje se z nich sirup proti kašli.

Skromná a vonná fialka v nás podporuje naše dobré vlastnosti: pokoru, umírněnost, jemnost, cudnost, něhu, čistotu a ušlechtilost. Fialová barva symbolicky odpovídá ušlechtilosti a touze po duchovním vývoji.“

TIP: Když vám večer zbyde trochu fialkové vody, můžete ji použít jako exkluzivní pleťovou vodu.

Kopřivy

Lze je březnu a v dubnu používat nejen v čaji, ale hlavně při vaření. Kopřivy podporují imunitní systém, stimulují trávení, čistí krev a působí protivirově.

Použití: jako lahodná a výživná jarní zelenina na špenát, do špenátové polévky, do slaných koláčů, zapečených krup, těstovin, omelet, míchaných vajec nebo do jakýchkoli polévek nebo pomazánek.

Sběr: při trhání se dotýkejte listů zespodu, protože žhavá je horní strana. Sbírejte mladé listy. Od května už je nesbírejte.

Úprava: před použitím si kopřivy předvařte několik minut ve vroucí osolené vodě. Slijte je přes cedník a dál používejte jako špenát. Předvařené kopřivy jsou jemnější, nejsou tuhé ani pálivé. Další možností je jejich blanšírování.

Kopřiva je velkým zdrojem železa, symbolem vnitřní síly a vytrvalosti. I nám dodá touhu žít a jít životem přes překážky, na kterých sílíme a uzráváme.“

TIP do zahrady: Kopřivy podporují růst ostatních rostlin zahradě, vylepšují půdu a výnos užitkové zahrady. Pokud jsou pěstovány mezi aromatickými bylinkami, zvýrazňují jejich aroma. Kopřivová jícha (zředěná 1:10 vodou) představuje nepřekonatelné biohnojivo, které navíc zvyšuje odolnost zeleniny proti škůdcům a houbovým chorobám.

Vaječná omeleta s pórkem, jarní cibulkou a kopřivami

Pampeliška, smetanka lékařská

Bývá často opovrhovaným plevelem, ale zároveň hodnotným lékem a radost přinášejícím poslem jara a slunce. Pampeliška je v léčitelství jednou z nejcennějších bylin, její kořen je ceněn jako „český ženšen“.

Pampeliškové listy mají nahořklou chuť a je to přesně to, co naše orgány, zejména játra a žlučník na jaře potřebují. Salát z pampeliškových listů ve velmi malém množství lze podávat k jakémukoli jídlu. Jak tepla a slunce pomalu přibývá a zahrada se více a více zelená, lze přidávat pampeliškové listy k prvním listovým salátům ze zahrádky. Naše játra se radují z každého sousta pampeliškového salátu. Jsou ideálním lékem na jarní únavu. Žádný salát ze supermarketu nemá takový obsah živin a takovou vitalitu.

Sedmikráska chudobka (latinsky Bellis perennis)

Sedmikráska je květinou z kouzelné zahrady germánské bohyně lásky, štěstí a domácnosti, krásné bohyně Freya. Jakmile se bohyně jara dotkne země svými chodidly, začnou květiny rašit jako o závod a oznamují tak příchod jara.“

Cuketová polévka s pórkem a sedmikráskami

Použití: sedmikrásky lze přidávat do čajových směsí pro děti (uvolňují hleny, podpoří imunitu a pomohou léčit záněty dýchacích cest). Dále je můžeme použít jako jedlou ozdobu polévek, salátů, nápojů, dezertů či pomazánek, na chléb apod.

Obsahují vit. C a dále důležité minerální látky (draslík, vápník, hořčík, fosfor a železo).

V květomluvě je sedmikráska zosobněním čistoty a dětské nevinnosti. Jak je tato bylinka malá, tak velký je její pozitivní přínos pro duši a tělo. Vždy se znovu napřímí, ať je sebevíc sešlapávána. A její vůle žít se přenáší i do léčivých účinků, kterými se vyznačuje.

TIP: Vzpomeňte si na ně i o Zeleném čtvrtku a ozdobte si jimi kopřivovou nebo špenátovou polévku.

Seznam použité literatury:

  • Rytmus roku s Hankou Zemanovou
  • Magdaléna Staňková-Krohnová: Bylinky pro děti a maminky
  • Ursel Buhringová: Léčivé rostliny

Pečené jablko s borůvkovým tvarohem, strouhanou hořkou čokoládou a s fialkami

(zveřejněno 10.4.2022, Š.Hajská)