Dýně a podzim k sobě nerozlučně patří. Nejen kvůli svátku Halloween.
Dýně velmi dobře vyživí sliznici tlustého střeva a podpoří střevní mikrobiom (z knihy Rytmus roku Hanky Zemanové).
A právě to je na podzim vhodné.
Dýně patří k nejstarším kulturním plodinám. V čele tykvovitých, ke které botanicky patří, je zastoupeno více než 800 druhů. Mezi u nás nejčastěji používané patří dýně HOKKAIDO a muškátová dýně.
Na první z nich se podíváme „pod pokličku“.
Její příprava je rychlá a snadná, protože tenkou slupku je možno konzumovat společně s dužninou. Díky decentnímu aroma připomínající jedlé kaštany se jí také říká kaštanová. Je výborná na polévky, k pečení nebo plnění.
Je dobré ji očistit, opatrně rozkrojit na 2 poloviny a semínka vydlabat polévkovou lžící nebo naběrátkem na zmrzlinu. Dále zpracovat dle potřeby (nezpracovaná část bez semen vydrží pár dní v lednici).
Recepty z dýně naleznete na blogu v těchto kategoriích: POLÉVKY / PODZIM / ZELENINA.
Existuje velké množství receptů z ní a v tomto článku sdílím tři recepty, které jsem připravila během jednoho kalendářního týdne – z jediné dýně.
To mám na dýni ráda – že z jedné suroviny vytvoříte jednoduše – řadu rozličných jídel.
Ať už z ní budete připravovat cokoli – předkrm, polévku, hlavní chod či dezert – ať vám chutná.
Kromě řady důležitých nutričních látek má ještě další benefit – nádhernou barvu.
Když vás přepadnou podzimní chmury – nezapomeňte na dýni!!!
Potřebujeme:
Postup:
Troubu předehřejeme na 175 stupňů. Očištěnou dni nakrájíme na menší kostky. Tymián opláchneme. Dýňové kostky dáme na pekáček (lze ho vyložit pečícím papírem), pokapeme trochou olivového oleje lehce osolíme. Lístečky tymiánu odrhneme a posypeme s nimi dýňové kostky. Pečeme v troubě cca 15-20 minut, doměkka. Podáváme jako přílohu k masu či k rybě nebo jako samostatné jídlo – např. s oblíbeným sýrem.
Potřebujeme:
Postup:
Pečené dýňové kostky rozmixujeme spolu s tvarohem, osolíme a přidáme dle chuti nasekané bylinky nebo jarní cibulku, popř. trochu nastrouhaného sýru, nakrájených sušených rajčat apod. Zdobíme opraženými dýňovými semínky, vlašskými ořechy atd.
TIP: Pomazánku lze připravit i z dýňového pyré z máslové dýně, tvaroh lze nahradit předem namočenými mletými ořechy nebo uvařenou a rozmixovanou cizrnou, červenou čočkou atd.
Potřebujeme:
Postup:
Jáhly propláchneme horkou vodou a uvaříme cca ve dvojnásobném množství vody – 15 minut. Mezitím si připravíme dýni a jablko. Očištěnou dýni a jablko (bez jádřince) i se slupkami nakrájíme na co nejtenčí plátky. Zapékací skleněnou mísu vytřeme máslem a troubu předehřejeme na 175 stupňů. Do uvařených jáhel vmícháme 2 vejce a dle chuti pár nasekaných vlašských ořechů a 1-2 lžíce mletého máku (mák lze vynechat). Vrstvu jáhel dáme do zapékací misky a povrch uhladíme. Poklademe tenkými plátky dýně a jablka. Povrch posypeme pravým vanilkovým cukrem a dáme na něj 2 tenké plátky másla. Zapečeme v troubě (dle výkonu 25-30 minut) tak, aby dýně byla měkká. Před podáváním lze porci pokapat lžičkou medu.
TIP: Do jáhel můžeme přidat buď 2 vejce nebo 2 žloutky a sníh ze 2 bílků.
Dobrou chuť! 😋
(20.9.2022, Š.Hajská)