„Byl pozdní večer – první máj.
Večerní máj – byl lásky čas.“
Období přelomu dubna a května je obdobím, kdy tvořivé síly dosahují vrcholu.
Před pár lety jsem se dočetla o zvyku, kdy ženy společně o Filipojakubské noci (z 30.dubna na 1.května) trhaly větvičky červené jeřabiny a vázaly z nich rovnoramenné křížky, spojené červenou nití. Na prvního Máje je nechaly osvítit prvními slunečními paprsky. Křížek z jeřabiny (stejně jako tento strom) prý zajišťuje ochranu domu či stavení.
Krajina rozkvétá. Květy, coby pohlavní orgány rostliny, produkují různé hormony. Některé působí omamně, jiné až vzrušivě. Když je květ políben hmyzem, může uzrát v plody a semena. Opylování je milostné setkání světa rostlin a živočichů.
Do idylické krajiny v průběhu dubna a května vyjíždí největší množství postřikovacích strojů.
(z knihy Rytmus roku s Hankou Zemanovou)
KVETOUCÍ STROMY
„Nepřestává mě udivovat, s jakým respektem k řádu světa nakvétají každoročně jednotlivé druhy ovocných stromů. Jabloňové květy nikdy nepředběhnou květy meruněk či broskví. Ty višňové se svým květem čekají až na chvíli, kdy koruny třešní už dávno odkvetly. A když už mnoho dní krajinu zkrášlují kvetoucí jabloně, je to znamení, že brzy volnou přírodu zaplaví bílé květy hlohů, jeřábů a postupně i černého bezu.“
(z knihy Rytmus roku)
PTAČÍ ZPĚV
Dokonaným načasováním se neřídí jen ovocné stromy. Platí i pro květiny (jejich postupný rozkvět během jednoho dne) a zpěv ptáků (také se střídají v tom, kdo kdy zpívá).
Hanka Zemanová píše ve své knize o tom, jak každý rok v květnu vstanou jeden den brzy ráno a vychází ven za tmy, aby všichni společně prožili svítání a poslechli si zpěv ptáků.
Naslouchání zpěvu ptáků stejně jako zvuku zurčícího potůčku uklidňuje a harmonizuje naši sakrální čakru.
ŠEŘÍK
Šeřík je známým květnovým symbolem.
Z šeříkových květů (chemicky neošetřených) se dají dělat sirupy, vonné oleje, vína, likéry, či parfémy. Pár jejich kvítky lze ozdobit dezerty, obložené chlebíčky a některé saláty. Šeříková voda se doporučuje pít jen po doušcích. Dle herbářů pomáhá šeříkový čaj od bolestí hlavy a migrén. Vždy používejte jen otrhané jednotlivé květy nikoli jiné části tohoto keře.
Někdy stačí ke květům třeba jen přivonět, přinést si pár větviček domů na provonění domácnosti a nebo několik chemicky neošetřených drobných květů šeříku vložit do karafy s vodou. Vůně působí nejen na tělo, ale i na duši…..
Květen je obdobím, kdy máme k dispozici první jarní zeleninu (chřest, jarní cibulku, ředkvičky, rukolu atd.). Co a z čeho dalšího můžeme tvořit něco dobrého ve vlastní kuchyni?
SLUNEČNÍ NÁPOJE
Když se probouzí den plný slunce a jasného nebe, tak si ráno v zahradě můžete natrhat byliny a květy dle nálady a připravit si z nich květovou vodu, které Hanka Zemanová říká „sluneční nápoj“. Vloží je do skleněné karafy, zalije je vodou a přikryje gázou nebo skleněným víčkem od zavařovaček a karafu umístí kdekoli venku, aby se byliny i květy mohly koupat ve slunečních paprscích. V nápoji se spojuje síla slunečního světla, která umocňuje léčivé vibrace rostlin. Právě na tomto principu vznikají léčivé „Bachovky“. Pro jejich výrobu se ale vybírají vždy jen rostliny divoce rostoucí, které se louhují v pramenité vodě za slunečného dne. Hlídá se, aby byla obloha jasná a bez mraků. Výchozí princip je stejný, ale léčivost Bachových květů je založena na hlubokém vhledu dr. Edwarda Bacha, který přesně propojil vibrace v určitých rostlinách s vibracemi našich pocitů a duše.
PAŽITKOVÉ KVĚTY
Rozkvetlé pažitkové květy lze rozdělit na drobounké kvítky a posypat jimi chléb, vajíčka, omelety, tvarohové pomazánky, zeleninu apod. Chuť květů je podobná pažitce, je ale výraznější a silnější.
PESTA Z BYLIN
Základem každého pesta jsou zelené listy (polníček, špenát, rukola, medvědí česnek, mladé lístky červené řepy apod.). Do každého pesta patří i semena nebo oříšky (vlašské ořechy, dýňová semínka atd.), které lze předem předem přes noc namočit, panenský olivový olej, česnek a nastrouhaný parmezán. Základní poměr je 1 zelený díl / 1 ořechový díl / 1 sýrový díl / 2 dílky oleje. Dle chuti se osolí a přidá další koření. Pesta lze používat na ochucení těstovin, noků, jako dip k zelenině, sýrům apod.
KVETOUCÍ JEŘABINA
Sedávat pod jeřabinou, pozorovat přírodu a poslouchat zpěv ptáků – pro mne byla báječná terapie.
Mám bohaté zkušenosti s využíváním plodů červené jedlé jeřabiny i její černé sestry. A co jejich květy?
Květy jeřábu obsahují fytoestrogeny, látky podobné ženským pohlavním hormonům. Díky tomu pomáhají při všech ženských potížích, které souvisí s hormonální nerovnováhou. Arónie neboli jeřáb černý je v jakékoli podobě nedoceněná harmonizátorka štítné žlázy. Používají se pupeny, květy i plody. Vyrábějí se z nich tinktury.
Pokud vás tohle téma zajímá, je možné tinktury objednat od zkušenějších. Pro začátek si užijte krásu jejich květů. Pokud náhodou máte na zahradě černou jeřabinu, doporučuji něco málo si o tomhle kouzelném keři a jeho plodech nastudovat už nyní, kdy jeřabina kvete…..
HLOH
„Když odkvétají poslední jabloně, celá příroda od země až po nejvyšší stromy je už zachumlaná do všech odstínů zelené barvy. Všude převládají listy nad květy. Přicházejí týdny, kdy na sebe upoutají pozornost tři keře s bělavě světlými květy, které neodmyslitelně patří k divoké přírodě a k domácí lékárně: hloh obecný, černý bez a šípková růže.“
Jako první kvetou hlohy. Pro léčebné účely se používají jen ty divoké, bíle kvetoucí. Trhají se buď samotné, nebo i s mladými lístky a suší se na čaje. ještě častěji se z květů i plodů připravují tinktury.
Více informací o hlohu najdete ve zmiňované knížce Hanky Zemanové.
Více informací o černém bezu a šípkové růži najdete ve starším článku na blogu s názvem Červen, v kapitole Léto.
Více informací o jarní zelenině najdete v kapitole Jaro, ve článku Nejznámější jarní zelenina a byliny.
„Láska je probuzené světlo, které objevíme, když přijmeme všechny stíny našeho partnera. Když pohlédneme za jeho a své ego. Za slupkami naší osobnosti najdeme naše duše, které měly důvod potkat se a milovat se.„
(citace od Lucie Ernestové, Duhová kočka)
Láska je onou magickou ingrediencí, která je v květnu vidět a cítit všude kolem. Stejně jako vše živé v přírodě – i láska má svoje dokonalé vnitřní hodiny…..
(30.4.2022, Š.Hajská, Použitý zdroj: Rytmus roku s Hankou Zemanovou)