Kapustový nákyp - Fit Poradna

Kapusta patří mezi hodnotnou zeleninu a přitom je u nás dost málo používaná.

Obsahuje řadu vitamínů (beta-karoten, vitaminy skupiny B, dále vitamíny C, E a K), z minerálních látek především vápník, ale také draslík, železo, sodík i hořčík a také obsahuje vlákninu a chlorofyl. Velmi pozitivní účinek se připisuje kapustě na trávení a nejen na něj. Pokud vás kapusta nadýmá, doporučuje se při vaření z ní používat proti-nadýmavé koření a bylinky (kmín, koriandr, zázvor) či mořské řasy apod. ( zdroj: bylinkovo.cz).

V kuchyni se doporučuje její tepelné zpracování, ale vyzkoušela jsem i zeleninový salát s troškou syrové kapusty a přiznám se, že jsem si na něm také pochutnala (recept najdete v kategorii Zelenina).

POTŘEBUJEME:

  • cca 1/3 hlávky kapusty
  • 4 vajíčka
  • 1 mozzarellu
  • trošku mléka na naředění
  • máslo na vymazání pekáčku
  • sůl, pepř, mletý kmín apod.

POSTUP:

Na nákyp jsem použila vrchní kapustové listy. Jednotlivé listy jsem nejdřív opláchla a vložila je do hrnce s vodou. Povaříme několik minut. Potom je vyndáme, vodu z nich lehce vymáčkneme a pokrájíme na drobnější kousky. Tuhé středy (lodyhy) jsem vyřízla. Skleněnou zapékací nádobu nebo pekáček vymázneme (přepuštěným) máslem a troubu zapneme na cca 175 stupňů. Vajíčka rozklepneme, lehce prošleháme s trošinkou mléka a přidáme nahrubo nastrouhanou mozzarellu. Kapustu osolíme a okořeníme a přendáme do vytřené zapékací nádoby. Zalijeme ji vaječnou směsí a dáme zapéct zhruba na 20 minut dozlatova. Podáváme jako samostatné jídlo (např.jako večeři) nebo s troškou brambor jako oběd apod.

Dobrou chuť! 😋

Další recepty z kapusty najdete:

https://fitporadna.cz/kategorie/zelenina/

(27.1.2022, Š.Hajská)