Léto z pohledu energií - Fit Poradna

Článek je „malým“ souhrnem jiných pohledů na léto – pohledem skrz energie a několik směrů, které s tím pracují.

Léto pohledem čínské medicíny

Podle čínské medicíny je v letním období nejvíce ohroženo srdce a krevní oběh. Z pohledu elementů je srdce spojené s živlem ohně. Má na starosti správný rytmus života – harmonii mezi bděním a spánkem. K srdci patří tenké střevo, tepny, vnější ucho, tváře, jazyk a osrdečník. Správná činnost krevního oběhu vnáší elán a radost do života. Pozdní léto (od poloviny července) ovlivňuje slezinu a žaludek (a imunitu).

Léto může být náročnější pro ty, kteří mají zvýšený cholesterol, tlak či jiná onemocnění srdce. Odpočívejte v horkých dnech, nepřehánějte to s pohybem a zahřívajícími potravinami (např. hovězí a vepřové maso, divočina, pálivé koření: chilli, kurkuma, černý pepř, zázvor, skořice, tvrdý alkohol, víno).

VHODNÁ STRAVA

V průběhu léta je vhodné udržovat zásadité prostředí v těle a vyvážený přísun živin. Léto je skvělé období pro stravování. Přibývá mnoho lahodné zeleniny a ovoce, takže ideální je vařit z toho, co v našich krajích v tomto období roste. Upřednostňujeme brambory, celer, petržel, pórek, květák, mrkev, papriku, rajčata, červenou řepu, špenát, kapustu, zelí, broskve, maliny, ostružiny, borůvky, třešně a hrozny, ovesné vločky, hrách, čočku a mák. Vhodné jsou též ryby, lněný a olivový olej. Pohanka je vhodná jako zdroj rutinu.

Pravidelná konzumace jahod je dle čínské medicíny vhodná u lidí se zvýšeným cholesterolem a vysokým krevním tlakem. Konzumace jahod se doporučuje i při dně a artritidě, při hemeroidech a chorobách jater.

Také jsou v létě vhodné potraviny, které obsahují dostatečné množství vápníku. Jsou to např.: chřest, brokolice, fenykl, kedlubny, růžičková kapusta, kadeřávek, mangold, zelí, pórek, špenát, řapíkatý celer, avokádo, máslová dýně, sezamová semínka, mák, mandle…

Pokud nás léto obdaří horkými dny, je možné se zchladit i tropickým ovocem, které pro nás v jiných obdobích už tak vhodné není (má chladnou povahu).

V horké dny se rozhodně nechlaďte chladnými nápoji. Nedělají to v žádné zemi, kde mají horko po většinu roku. Výhodnější je mátový nebo ibiškový čaj či voda – pokojové teploty – do které lze vymačkat šťávu z citronu a přidat čerstvou mátu.

V pozdním létě (už odpoloviny července) je vhodné upřednostňovat rýži, proso a polentu (bezlepkové obilniny). Pozdní léto představuje střed, stálost a stabilitu. Je to období „vyživující“, které v sobě spojuje všechna roční období. V našich zemích se plnily stodoly a sýpky a pracovalo se na tom, aby se vše sklidilo a část úrody se uskladnila na zimu.

Léto a emoce

V létě je tělo otevřené slunci a vůním. V přírodě je kolem nás tolik energie, že je pro nás mnohem prospěšnější získávat energii z přírody a jejích darů, než z chemických přípravků.

V přiložené tabulce jsou uvedeny zásadotvorné potraviny – od světle zelené až po modrou a fialovou. Informace v tabulce neberte jako „dogma“, ale všimněte si v ní zejména EMOCÍ a OKOLNOSTÍ, nejen jídla.

Jako zásadotvorné jsou uvedeny: relaxace, hluboké dýchání, meditace, laskavost, láska, radost a štěstí.

Jako kyselinotvorné jsou uvedeny: přepracování, hněv, žárlivost, strach a stres.

Pozor tedy na další zvyšování nerovnováhy prostřednictvím emocí.

Léto a byliny

Jaké bylinky sbírat a sušit na zimu?

Jakékoli, které máte rádi a které rostou na vhodných místech pro jejich sběr.

Může to být např. dobromysl, heřmánek, hluchavka, listy jahodníku, ostružiníku a maliníku, květy levandule, majoránka, máta, mateřídouška, meduňka, pampeliška, přeslička, řebříček, šalvěj nebo třezalka.

V Číně se velmi často pije čaj z květů růže (samozřejmě z květů chemicky neošetřených a k tomu vhodných růží).

Léto pohledem Ájurvédy

Podle Ájurvédy (vědy o životě) se zdravý životní styl řídí přirozeností. Každý člověk má vrozenou konstituci, od níž se odvíjí celý život. Léto je spojené s typem pitta (oheň). Pokud máte pittu zastoupenou i ve vaší vrozené konstituci, měly byste to v létě kompenzovat doplňováním ostatních elementů – vody a vzduchu. A také občas pittu „pustit ven“ a nedržet ji v sobě. Tolik z vlastních zkušeností.

VHODNÉ LETNÍ STRAVOVÁNÍ DLE ÁJURVÉDY

V létě je náš trávící oheň slabý, proto nemíváme nijak velký hlad. Za velkých veder máme často trávení „zpomalené“. Doporučují se lehká, šťavnatá jídla sladké, hořké a svíravé chuti a vyhýbat se slaným, kyselým a štiplavým chutím. Osvěžující jsou prý čaje z koriandru a římského kmínu. Každopádně koriandr můžeme používat i jako bylinku do jídel. Klasickým ajurvédským letním nápojem je lassíjogurt ředěný vodou. Lze ho ochutit trochou soli, mátovými lístečky apod.

PÉČE O TĚLO

Na péči o tělo doporučuje Ájurvéda chladivý kokosový olej, oblékat lehké materiály a vynechat z oblečení křiklavě červenou nebo oranžovou, ale i černou barvu.

Tip pro romantiky: můžete si lehnout na polštáře pokryté měkkými okvětními lístky a nechat se masírovat voňavou květinovou vodou.

VHODNÉ PROSTŘEDÍ

Z míst Ájurvéda doporučuje upřednostňovat zahrady či parky s protékajícím potokem nebo fontánou, pobyt u řeky či na přehradě. Také procházky a pobyt v lese jsou vhodné. Sportovním aktivitám se můžete věnovat brzy z rána nebo pozdě navečer, kdy je síla slunce slabší. Před spaním je vhodné se projít. Vzduch příjemně ochladí tělo i mysl. Jestliže máte zahradu nebo velkou terasu, můžete v horkých dnech spát přímo pod hvězdným nebem.

Něco „málo“ z reiki

Každá klidná procházka nedotčenou zelenou přírodou harmonizuje skrze srdeční čakru naši celou bytost. Barva lesů a luk naší planety dodává harmonii a soucit, smířlivou náladu, pocit sympatií a klidu. Působí regeneračně na tělo, ducha i duši a dodává novou energii.

Každý květ přináší poselství lásky a čisté radosti a stejné vlastnosti nechá rozkvétat v našem srdci. Růžové květiny jsou obzvláště vhodné k jemnému oživení a ozdravení energií srdeční čakry. Jemné, něžné vibrace růžové barvy uvolňují stažení v srdci. Probouzejí pocity lásky a něhy a dodávají dětský pocit štěstí. Kromě toho podporují tvůrčí činnosti.

Stejně tak můžete pro podporu či uvolnění energií v srdeční oblasti použít k tomu vhodné krystaly, vůně (nakapat si na polštář, kapesník, do aromalampičky) apod.

Přeji nám všem krásné, slunečné a harmonické léto. 🌺

(20.6.2021, Š.Hajská, Zdroje: Renata Lien Čepelková: Jídlo jako lék / Jutta Mattausch: Ájurvéda – cesta k harmonii a vitalitě / S.Sharamon a B.J. Baginski: Základní kniha o čakrách)