Když jsme na zimní slunovrat (21.12.2022) lezli na Zebín, bylo náledí, jaké nepamatuji. Vzala jsem sebou nahoru – kromě mladého zeleného ječmene – i ořechovici, která zrála už od léta. Gábina se mne zeptala, jestli recept na ni mám na webu. Protože jsem tím výstupem opustila svoji komfortní zónu, opouštím ji i teď a recept ráda sdílím. Není „můj“ (já jsem k němu jen přidala něco svého)…….
POTŘEBUJEME:
POSTUP:
Ořechy omyjeme, osušíme a nakrájíme na tenké plátky. Umístíme do 3 litrové sklenice a přidáme koření. Zalijeme vodkou a uzavřeme víčkem. Umístíme na teplé místo (na okenní parapet), kam svítí sluníčko. Necháme stát 6 týdnů. Pak přecedíme výluh přes hustý cedník a tmavou tekutinu vlijeme zpět do sklenice. Svaříme vodu s cukrem a zalijeme tím výluh. Promícháme a necháme stát na stejném místě měsíc. Poté likér stáhneme do lahví a necháme v chladu sklepa minimálně do Vánoc, ještě lépe však do jara.
TIP: Originální recept trochu upravuji. Ořechy trhám nejčastěji 24. června (na svátek Jana), a tak jich použiju až 24 kusů. Dle toho upravím množství alkoholu či vody. Dobré je přidat i pomerančovou kůru (ideálně v bio kvalitě, může být i sušená). Protože další kamarádka má recept na ořechovici i s přidáním bylinek (jen méně známých bylin – např. zeměžluči), vyzkouším to letos i s bylinkami sobě vlastními. Pokud se byliny v ořechovici osvědčí, příští rok recept upravím…..
To zjistím za půl roku (na Vánoce nebo na zimní slunovrat). Do té doby bude ořechovice zrát.
P. S.: Pije se jen po troškách❗
(26.6.2023, zdroj inspirace: Herbář, Š.Hajská)