Tipů na pomazánky není nikdy dost! 😉
POMAZÁNKA Z PEČENÉ RYBY
Potřebujeme:
Postup:
Upečenou a vychladlou rybu rozdrobíme (vidličkou nebo prsty), případně obereme od kostí a smícháme s lučinou, petrželkou a troškou soli. Případně naředíme lžící zakysané smetany či jogurtu. Podáváme s vhodným druhem pečiva nebo jen se zeleninou.
VAJÍČKOVÁ POMAZÁNKA s medvědím česnekem
Podle legendy je medvědí česnek první rostlinkou, kterou medvěd sežere po probuzení ze zimního spánku. Proto si tato rostlinka zasloužila přívlastek medvědí.
Potřebujeme:
Postup:
Vajíčka rozkrojíme a žloutky důkladně rozetřeme se žervé, hořčicí, nadrobno nasekaným medvědím česnekem (nebo jarní cibulkou) a solí. Pokud je pomazánka příliš tuhá, nařeďte ji lžící zakysané smetany. Pomazánkou naplníme bílky. Zbylou pomazánku použijeme na zeleninu či na chléb. Ozdobíme nasekanou pažitkou.
Dobrou chuť!
TIP:
Česnek medvědí je přírodní antibiotikum, antioxidant i zásobárna vitamínů. Má detoxikační vlastnosti a velký obsah vitaminu C. Dále obsahuje (stejně jako klasický česnek či cibule) allicin, pro jehož dobré využití je nutné lístečky před použitím narušit (nakrájet). Je vhodný pokud se léčíte z nějaké chřipky či virózy i jako prevence. Podporuje srdíčko, reguluje krevní tlak. Působí močopudně, pomáhá při revmatických bolestech a tonizuje oslabený nervový systém. Najdete ho na vlhčích, spíše stinných místech. Nesbírejte ho v chráněných oblastech a trhejte ho pouze pro vlastní potřebu. Při sběru ho poznáte podle charakteristické česnekové vůně. Ideální je sbírat medvědí do té doby, než kvete.
Použití je široké: do salátů, do pomazánek, na hotový pokrm, do rizot, polévek, na bylinkové máslo, do smoothie, lze z něj vyrábět pesto s ořechy či semínky apod.
Prý už letos začíná růst. Tak ho prosím sbírejte opatrně a šetrně k přírodě.
(zveřejněno 1.3.2020, Š.Hajská)