RELAXACE - Fit Poradna

Čas léčí rány, které nemůže vyléčit rozum.“ (Seneca, římský filozof)

Relaxace je stav, kdy se v lidském těle uvolňuje svalové a psychické napětí. Relaxovat můžeme nejjednodušším způsobem tím, že se pravidelně věnujeme činnosti, která nás baví a která je pro nás velmi příjemná. Tím dochází ke zmírnění stresu a únavy. Někdo relaxuje pobytem venku v přírodě, někdo sportem, někdo prací, která ho baví a někdo „nicneděláním“. Pro každého z nás to může být jiná činnost, která nám dobíjí baterky. Je jedno, zda máte unaveného řidiče, který se před cestou vůbec nevyspal a nablýskaný mercedes a nebo zda máte starou škodovku bez technické a bravurního řidiče. To, co je nejlepší – je věnovat péči autu i řidiči. Převedeno na tohle téma to znamená, že pravidelná relaxace zpomaluje stárnutí našeho těla a zároveň tonizuje naši psychiku.

    Zatímco dřív se relaxace doporučovala lidem, kteří mají nějaké psychické obtíže, dnes se relaxace stává nezbytnou součástí péče o zdraví. To, že na nás jsou kladeny stále vyšší nároky na výkon, víme. Stále vyšší nároky však na sebe klademe či necháváme klást i my sami. Ačkoli víme, že není dobré porovnávat vlastní životy s životy druhých, díky moderním technologiím to stále častěji děláme. A tak se občas honíme víc, než je k obyčejnému životu nutné…..

    Není ale možné přidávat si další a další úkoly, pokud na to nemáme dost energie. Stejné je to i s hubnutím. Pokud je tělo podvyživené, hubnutí může být problematičtější. Jak se naučit pravidelně relaxovat? Pokud nemáte svoji oblíbenou činnost a nebo už Vám to „nezabírá“ a nechystáte se zrovna na dovolenou k moři, můžete se objednat k někomu, kdo se relaxací zabývá. Zároveň platí to, že nemusíte čekat na někoho, kdo Vám pomůže, ale s relaxací můžete začít Vy sami, téměř okamžitě. Existuje celá řada relaxačních technik. Většina způsobů relaxace nás učí vnímat „čas tady a teď“. Někdy nám energie uniká právě tím, že se obracíme do minulosti a nebo se soustředíme na budoucnost a v přítomnosti jedeme na autopilota…. Začít v přítomnosti je nejjednodušší. Mozek se dokáže plně věnovat jen jedné činnosti. Dle výzkumů se prý jen necelá čtvrtina lidí vědomě soustředí na to, co právě dělá. Možná je to i tím, že si nedokážeme včas udělat pauzu.

    Návod na trénink relaxace: naučte se vnímat svoje tělo (nejen v zrcadle) a trénovat „vypínání“ mozku. Stanovte si reálný čas nebo denní dobu, kdy se tomu můžete věnovat. I když sama relaxace probíhá v jiném čase než v tom chronologickém, je pro začátek vhodnější si ji naplánovat. Je na Vás, zda to bude 5 či 10 minut, zda to bude ráno v první hodině po probuzení a nebo zda to bude večer při zakončení dne. Relaxaci lze praktikovat i víckrát za den jako odpočinkovou pauzu v práci. Vyberte si k tomu místo, kde je Vám příjemně a kde Vás nebude nikdo rušit. Sedněte si na židli, zavřete oči, ruce položte volně na stehna (nepřekřižujte je). Nohami se opírejte o zem celými chodily (nohy nepřekřižujte). Můžete být i naboso, je-li Vám to příjemné…. Páteř držte vzpřímenou. Soustřeďte se na to, kterou konkrétní částí se zadeček dotýká opory, zda cítíte nohy v kontaktu se zemí a zda cítíte uvolnění v rukách. Pokud Vám tahle pozice není příjemná, najděte si jinou pozici. Požádejte hlavu (mozek), ať Vás nechá pracovat chvilku jen s tělem. Soustřeďte se na střed těla a všechny myšlenky volně odsunujte stranou. Obraťte svou pozornost dovnitř do sebe, do těla. Soustřeďte se na svůj dech, na každý nádech a výdech. Můžete si vymyslet vlastní větu, kterou si budete říkat s každým nádechem a jinou pro výdech. Dělejte to uvolněně a soustřeďte se na tělesné pocity „bez hodnocení“…… Užijte si to! Až budete relaxaci končit, pomalu přecházejte ze středu těla znovu ke končetinám, uvědomte si nohy na zemi (přítomnost v realitě), ruce, v nichž pevně držíte svůj život, pomalu se soustřeďte na oči a na to, že je za chvíli otevřete. Můžete si symbolicky poděkovat za čas, který jste věnovali sami sobě, můžete poděkovat hlavě, že Vás nechala odpočívat.

    Při pravidelném tréninku dochází k pozitivním změnám po pár týdnech. Už i samotný kontakt s našim dechem ovlivňuje to, jak aktuálně zvládáme stres. Tohle je jednoduché cvičení, kterému se můžete pravidelně věnovat. Čím více máte „natrénováno“, tím jednodušší je jakákoli další relaxační technika. Je to jako ve všem, každý by měl začínat u sebe. I v laskavosti k sobě samotnému platí tzv. Ripple efekt. Zkuste začít „zevnitř“ a od sebe……. přítomný okamžik je klíčem k utváření reality, cesta k pochopení sebe a našeho okolí.