Když nastoupí paní Zima... - Fit Poradna

Přibližně v polovině listopadu nastává v přírodě biologická zima. Právě v zimě by si měl člověk uvědomit, že je nedílnou součástí přírody.

Příroda spí a tak i lidé by měli více spát a odpočívat.

Co je dobré pít?

V chladném zimním období je to pro mnoho z nás s pitím o dost horší než v létě. I v zimě je však potřeba doplňovat dostatečné množství tekutin.

Bylinkové čaje z bylin v létě nasbíraných – připravujeme nejlépe do termosky a pijeme teplé. Dětem nabízíme fenykl, meduňku, lesní čaj z maliníku, jahodníku a ostružiníku, šípkový a rakytníkový čaj, arónii a Rooibos. Čaje dětem sladíme raději medem než cukrem. Dospělí (kromě uvedeného) mohou pít pro zahřátí pravý černý čaj nebo zelený čaj s kořením: skořicí, zázvorem, hřebíčkem atd.

Co je dobré jíst?

Zimní období je ideálním obdobím pro polévky:

  • dlouho vařené vývary masové i rybí, luštěninové a zeleninové polévky.

V jídle se doporučuje zařazovat: luštěniny, nákypy pečené v troubě, kompoty se zahřívajícím kořením, pikantní pokrmy, vejce, maso, kořenovou a brukvovitou zeleninu, pórek, křen, cibuli, kysané zelí, naloženou zeleninu, šípky, jáhly, pohanku, brambory, kulatozrnnou rýži, hroznové víno, vlašské ořechy, jablka a z koření: hřebíček, skořici a vanilku.

Také je možné občas používat mraženou zeleninu, v přiměřeném množství sušené ovoce (švestky, brusinky, křížaly) a sušené koření. To ale neznamená, že si jídelníček občas nemůžeme zpestřit tropickým ovocem apod. Důležité je to, co jíme denně, jako základ stravy, nikoli to, co si dáme občas. Ochlazující potraviny lze kombinovat s prohřívajícím kořením (přidat ho do čerstvě lisovaných šťáv) apod.

Nebojme se trošku více „promastit“ a prohřát teplým a tučnějším jídlem (v rámci zásad přirozeného a zdravého stravování).

Další informace ke stravování v chladnějším období naleznete tady:

Co lze pěstovat?

V zimě lze na zahrádce pěstovat kadeřávek, růžičkovou kapustu, zimní pórek a polníček.

Nemáte-li zahrádku, lze pěstovat doma na vatě řeřichu, bylinky v květináči apod.

Období ledvin

K tomuto období řadíme ledviny a močový měchýř. Ty jsou velmi citlivé na chlad, a proto se v zimě doporučuje zejména výživná zahřívací strava. Ledviny regulují objem tekutin v těle a vylučují odpadní látky. Lidé s oslabenou funkcí ledvin mohou být náchylnější k nastydnutí od nohou. Nerovnováha ledvin se projevuje též strachem. Se strachem je to tak, že ho nesmí ho být „příliš“. Když je ho hodně, paralyzuje nás, odebírá nám energii a díky němu nevidíme realitu takovou, jaká je.

Existuje řada podpůrných terapií, jak posílit oslabené ledviny – nejen stravou – a také řada metod, jak pracovat se strachem.

Ledviny jsou párovým orgánem. Máme dvě ledviny. S ledvinami je spojován nejen strach, ale i naše vztahy. I na vztazích se dá pracovat.

Vánoce

Zimní období je spojeno i s nejkrásnějšími svátky v roce, velkým úklidem, nakupováním dárků a pečením cukroví. Vše bychom měli dělat s mírou. Cílem není vyčerpat se, ale zastavit se a trávit čas s těmi, které máme rádi. Dárky nevynahradí naši lásku a všímavou přítomnost.

A tak méně znamená více.

Pokud se stůl nebude prohýbat pod dobrotami, pokud se mnohem víc vrátíme ke štědrovečernímu stolu našich předků a vyzkoušíme si pradávné zvyky, prožijeme tak společně se svými blízkými trochu jiné zážitky.

Další rady a tipy na klidné prožití Vánočních svátků najdete tady:

Tak jako každé roční období – má i paní Zima svoje „kouzlo“.

Je obdobím, kdy je slunce uvnitř nás – cítit mnohem více – než v létě…..

Přeji Vám krásnou a klidnou zimu a hřejivé teplo, nejen pod Vánočním stromkem…..

(12.12.2021, Š.Hajská, Použité zdroje: Renata Lien Čepelková: Jídlo jako lék, Magdaléna Staňková-Krohnová: Bylinky pro děti a maminky, Bioabecedář Hanky Zemanové, vlastní praxe)